Başsavcı Yalçınkaya'nın yaptığı sözlü açıklama

Başsavcı Yalçınkaya'nın yaptığı sözlü açıklama.11914
  • Giriş : 01.07.2008 / 14:05:00
  • Güncelleme : 01.07.2008 / 14:08:08

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya, Anayasa Mahkemesi heyetine 1,5 saat sözlü açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, AK Parti hakkında açtığı kapatma davasında, Anayasa Mahkemesi heyetine sözlü açıklamalarda bulundu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Anayasa Mahkemesi heyetine 1.5 saat sözlü açıklamalarda bulunan Başsavcı Yalçınkaya, iddianameyi tekrarladı.

AK Parti'nin ''şeriat düzeni kurmak istediğini, bu konuda açık ve yakın tehlike bulunduğunu'' ileri süren Yalçınkaya, Venedik Kriterleri'nin AK Parti ile ilgili kapatma davasında uygulanamayacağını iddia etti.

Fethullah Gülen'in yargılandığı davada beraat etmesinin sonucu değiştirmeyeceğini ileri süren Yalçınkaya'nın, ''Gülen'in beraat etmesi dini bir cemaat lideri olduğu gerçeğini değiştirmez'' dediği öğrenildi.

Abdurrahman Yalçınkaya, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin iptal edilmesinin de iddialarını ortadan kaldırmayacağını, aksine kuvvetlendirdiğini kaydetti.

Yalçınkaya, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin ''terör örgütlerine mali destek sağladığından şüphelenilen isimlere yer verdiği'' listede yer alan Suudi iş adamı Yasin El Kadı ile ilgili iddialara da değindi.

Abdurrahman Yalçınkaya'nın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın, ''Atatürk devrimleri Türk toplumunda travma yarattı'' şeklindeki sözlerini de örnek olarak aktardığı, ancak bunu bir ek delil olarak sunmadığı belirtildi.

Anayasa Mahkemesi üyelerinin, Başsavcı Yalçınkaya'ya soru yöneltmediği öğrenildi.

Abdurrahman Yalçınkaya'nın sözlü açıklamalarını elindeki bir metinden okuduğu, metnin tutanak haline getirilerek bugün akşam saatlerine kadar AK Parti'ye gönderileceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious