Başsavcılık, Talabani'ye takipsizlik kararı verdi!

Başsavcılık, Talabani'ye takipsizlik kararı verdi!.8875
  • Giriş : 15.11.2007 / 19:00:00
  • Güncelleme : 15.11.2007 / 19:06:54

Cumhuriyet Başsavcılığı, Irak Devlet Başkanı Talabani'ye takipsizlik kararı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani hakkında ''devlet birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçuna iştirak''ten yürütülen soruşturmada ''takipsizlik'' kararı verdi.

Şehit Anneleri Derneği Başkanı Pakize Alp Akbaba ve Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği İstanbul Şube Başkanı Gönül Alpaydın'ın suç duyurusu üzerine Talabani hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. Soruşturma sonucunda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verildi. Başsavcılığın kararında, ''uluslararası hukuk kuralları ve uluslararası sözleşmeler uyarınca bir başka ülkenin devlet yöneticisi hakkında yargılama yapılamayacağı'' belirtilerek, kovuşturmaya yer olmadığı bildirildi.

Pakize Alp Akbaba ve Gönül Alpaydın'ın suç duyurusu üzerine Celal Talabani hakkında, ''devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçuna iştirak etmek'' suçundan dolayı Kartal Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştı. Kartal Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada ''yetkisizlik'' kararı verilerek, soruşturma dosyası Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmişti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının da ''yetkisizlik'' kararı vermesi üzerine, dosya İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious