Başsavcının 'Fetullah Gülen' hatası

Başsavcının 'Fetullah Gülen' hatası.14203
  • Giriş : 17.03.2008 / 13:19:00
  • Güncelleme : 17.03.2008 / 16:25:04

AKP'yi kapatma davasının iddianamesindeki önemli yanlış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya, iddianamede Fethullah Gülen'den kuvvacı sitelerin hakaret etmek amacıyla söylediği biçimde 'Fetullah Gülen' diye söz ediyor.

Abdurrahman Yalçınkaya kapatma davasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Dışişleri Bakanı olduğu dönemde "Büyükelçiliklere, Fethullah Gülen cemaatinin kurduğu okullarla temas kurmaları talimatını verdiği" iddiasında bulunurken Fethullah Gülen'den bahsederken 'h' harfini atarak 'Fetullah Gülen' demesi ise dikkat çekti.

Yalçınkaya'nın ulusalcı ve kuvvacı sitelerin Fethullah Gülen'den bahsederken hakaret amaçlı olarak 'Fetullah Gülen' demesi gibi iddianamede 3 kez 'Fetullah Gülen' demesi akıllara "Kasıt mı, yoksa hata mı?" sorusunu getirdi. Yalçınkaya Gülen'den şu şekilde bahsediyor: "Laik devlet yapısını değiştirerek yerine dini kurallara dayalı bir devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt kurup bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunmak suçundan hakkında dava açılan Fetullah GÜLEN isimli tarikat liderinin yurt dışında kurduğu okullar bir ticari şirket olarak değerlendirilip temas ve işbirliği yapılması, Abdullah Gül'ün Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Bakanlığın genelgesi ile Büyükelçiliklerimizden istenmiştir."

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious