Başsavcı'nın isyanı

Başsavcı'nın isyanı.13161
  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Dink suikastıyla ilgili son haberlerin çoğu doğru değil

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Beşiktaş’taki adliyeye gelen Başsavcı Aykut Cengiz Engin, son birkaç gündür cinayetle ilgili haberler yapan gazetelerin “bilgi kirliliği” yarattığını ifade etti.

Tüm bilgi-belgeyi değerlendirdik
Elindeki bir sayfalık yazılı metni okuyan Başsavcı Engin, cinayetle ilgili tespit ettikleri olayın şüphelilerini ve tanıklarını dinlediklerini, olay yerinde elde edilen tüm görüntüleri incelediklerini, soruşturma birimlerine ulaşan tüm belge ve bilgileri değerlendirdiklerini kaydederek, “Bu safhada gözaltına alınan 26 kişiden 8’i şüpheli olarak tutuklanmıştır” dedi.

“Kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor”
Soruşturmanın iki cumhuriyet savcısı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldüğünü kaydeden Başsavcı Engin, “Bizzat basın mensuplarımızın da eleştirdiği üzere; olay tarihinden bugüne kadar yazılı ve görsel basında yer alan haberler çok ciddi boyutta karışıklığa ve bilgi kirliliğine sebebiyet vermekte ve kamuoyu yanlış bilgilendirilmektedir. Soruşturma ile ilgili olarak basında yer alan haberlerin kaynağı, polis ve cumhuriyet savcılığı olmayıp, büyük bölümünün de doğru olmadığı görülmektedir” dedi.

Yargının kararına güveni sarsar
Basının yaptığı yanlış ve karışık bilgilerin kamuoyunda yanlış beklentilere neden olduğunu savunan Başsavcı Engin, “Yargının ileride vereceği kararları da şimdiden tartışılır hale getirebileceği endişesindeyiz” diye konuştu.

Emniyete farklı, basına farklı ifade
Başsavcı Engin, bazı gazetelerde olay yerinde bulunan tanıklara yönelik haberler yapmasını da eleştirdi. Bu tanıkların kendilerine farklı, basına farklı bilgi verdiğini kayeden Başsavcı Engin, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu yayınlar soruşturmanın sağlıklı olarak yapılmasını engellemektedir.”

Burada elindeki yazılı metnin dışına çıkan Başsavcı Engin, son olarak cenazede bulunan bir kişinin Yasin Hayal olup olmadığı yönündeki gazete haberine değinerek şunları söyledi: “Halbuki Emniyet Müdürlüğümüz nezdinde yaptığımız incelemede bu kişinin olay yerinde görevli, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği’nden polis memuru olduğunu tespit ettik.”

Kimseden görüntü saklanmıyor
Başsavcı Engin, Emniyet Müdürlüğü’nün soruşturmayı yürüten savcılardan görüntü sakladıkları yönündeki iddialara da değindi: “Soruşturmayı sürdüren savcı arkadaşlarımızdan aldığım bilgilere göre kesinlikle böyle bir durum sözkonusu değil.”

“Hayal’in nerede olduğunu biliyoruz”
Başsavcı Engin, Hrant Dink’in öldürüldüğü 19 Ocak günü Ogün Samast’ın yalnız olmadığı, Yasin Hayal’in tetikçi olduğu ile ilgili sorulan, “Yasin Hayal’in olay tarihinde nerde olduğunu tespit ettiniz mi?” şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi: “Trabzon makamlarıyla birlikte tespitlerimiz mevcuttur. Fakat şu anda müspet veya menfi olarak bir şey söylememiz sözkonusu değildir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious