'Başsavcının konumu zedelendi'

'Başsavcının konumu zedelendi'.15255
  • Giriş : 17.03.2008 / 18:15:00

Kayseri, Sivas, Malatya, Kahramanmaraş, Nevşehir, Rize ve Karabük Barosu, Yargıtay Başsavcısı tarafından AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davaya ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yazılı açıklamada, kendisini vesayet makamı olarak gören hiçbir kişi, kurum ve organın, millet iradesinin tecelli ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi iradesinin üzerinde olamayacağı belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin, bürokratik oligarşinin egemenliğine dayalı, keyfi uygulamaların yapıldığı basit ve geri kalmış bir devlet olmadığı, çağdaş bir hukuk devleti özelliği taşıdığı vurgulanan açıklamada, yaşanan son gelişmelerin kaygı verici olduğu kaydedildi.

Demokrasinin kesintiye uğradığı askeri rejim dönemlerinde ve Anayasa Mahkemesi kararları ile Türkiye'nin adeta bir ''siyasi partiler mezarlığı haline getirildiği'' savunulan açıklamada, bu durumun Türkiye'de demokrasi ve hukuk devletinin önünü açmadığı, tersine tıkadığı öne sürüldü.

Milletin meclise taşıdığı ve iktidara getirdiği bir siyasi partinin bir kişi veya kurumun eli ile Meclis dışına çıkarılmasının doğru olmadığı ifade edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Bir hukukçu olarak değil, sade bir vatandaş gözüyle dahi kapatma davası ile ilgili iddianame incelendiğinde açıkça anlaşılmaktadır ki, Başsavcı iddianamesinin büyük bir bölümünü gazete ve televizyon haberlerinden oluşturmuştur. Bahsi geçen iddiaların çoğu, resmi makamlarca daha önce incelenmiş ve gerçek dışı olduğu açıklanmıştır. Bir kısım iddiaların ise bazı kişilerin subjektif ve yanlı değerlendirmelerinden alıntılandığı anlaşılmaktadır. Bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde iddianamenin zorlama yorum ve kişisel değerlendirmelerle hazırlanmış olduğu izlenimi vermekte ve bu durum, Başsavcının konumunu ve tarafsızlığını zedelemektedir.''

Başsavcılığın, Başbakan ve bazı bakanların uzun yıllar önce gerçekleşmiş olan eylem ve söylemlerinin ''hiç birini atlamayarak, özel bir titizlikle kayıt altına aldığı'' ve bunları iddianamesine taşıdığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

''Başsavcının, kapatma davasına delil olarak gösterdiği eylem ve söylemlerden daha vahim eylem ve söylemleri ifade etmiş, anayasal kurumları tehdit etmiş, yargı sürecine alenen müdahale niteliğinde söz ve eylemlerde bulunmuş, alenen darbe çığırtkanlığı yapmış olan kişi ve kurumlar hakkında herhangi bir işlemin bugüne kadar yapılmamış olması, tarafsızlığını sorgulanır hale getirmekte ve kendisinin kayıt dışı siyasi bir aktör olarak algılanmasına imkan vermektedir. Açılan bu dava, kaos beklentisi içinde olanların ekmeğine yağ sürmüştür. Bu saatten sonra kaos peşinde koşanlara fırsat verilmemesini ve toplumu gerecek, sosyal barışımızı zedeleyecek eylem ve söylemlerden herkesin özenle kaçınması gerekir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious