Başsavcıvekilinden yeni gözaltı sinyali!

Başsavcıvekilinden yeni gözaltı sinyali!.45478
  • Giriş : 22.01.2009 / 16:20:00
  • Güncelleme : 22.01.2009 / 16:22:46

'Ergenekon' soruşturması kapsamında değişik illerde 30'un üzerinde yerde arama yapılıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında değişik illerde 30'un üzerinde yerde arama yapıldığını, bulunan belge ve delillere göre yeni gözaltılar olabileceğini bildirdi.

Başsavcıvekili Çolakkadı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcılarının müşterek imzaladıkları yazıyla, soruşturmanın önceki evrelerinde elde edilen bilgi ve delillere göre yeni suç delilleri ve suç eşyası bulunabileceği şüphesi olan yerlerle ilgili İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nden arama ve el koyma kararı talep ettiğini kaydetti.

Bu yönde alınan mahkeme kararının bu sabahtan itibaren uygulamaya konulduğunu ifade eden Çolakkadı, şöyle devam etti:

''Arama ve el koyma işlemleri, mahkeme kararına göre gerçekleştirilmektedir. Soruşturmanın bu evresinde kolluk tarafından yakalanan kişiler derhal ilgili Cumhuriyet savcılarına bildirilecek ve Cumhuriyet savcıları bu kişilerin gözaltına alınmasına karar verdiği takdirde yetkili mahkemeye itiraz hakları bulunmaktadır. Bütün soruşturma işlemleri, yasalar çerçevesinde ve mahkemelerden alınan kararlara göre, ilgili Cumhuriyet savcısının koordinesinde görevli 4 Cumhuriyet savcısı tarafından yürütülmektedir.

Açılan kamu davasında iddia makamını temsil eden 2 Cumhuriyet savcısından başka soruşturma evresinde dikkatsizlikle bile hatalı bir işleme meydan vermemek için 4 Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiş ve ihtiyaç olduğunda yeni görevlendirmeler de yapılacaktır.''

Çolakkadı, soruşturma evresiyle ilgili mahkeme kararlarına itiraz edilebileceğini, bunların da ağır ceza mahkemesi heyeti tarafından incelenerek, karara bağlanacağını söyledi.

Başsavcıvekili Çolakkadı, ''Son operasyonda kaç kişi gözaltına alındı?'' sorusu üzerine, ''Değişik illerde 30'un üzerinde yerde arama yapılıyor. Bulunan belge ve delillere göre yeni gözaltılar olabilecektir. O nedenle şu anda sayı veremem'' dedi.

Çolakkadı, ''Ergenekon'' soruşturmasına ilişkin ek iddianamenin ne zaman tamamlanacağı sorusunu da ''Çalışılıyor. Son safhalarında, bitmesi yakın. Çok yakın zamanda biteceğini tahmin ediyoruz. Bir ayı geçmez tahminime göre'' diye yanıtladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, 'Ergenekon' soruşturması kapsamında değişik illerde 30'un üzerinde yerde arama yapıldığını, bulunan belge ve delillere göre yeni gözaltılar olabileceğini bildirdi.
KAHRAMANMARAŞ'TA GÖZALTINA ALINAN 3 POLİS MEMURU İSTANBUL'A GÖNDERİLECEK

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Kahramanmaraş'ta gözaltına alınan 3 polis memurunun, İstanbul'a gönderileceği bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğünde görevli Z.A, B.G. ve F.V, önümüzdeki saatlerde,Gaziantep'ten hava yoluyla İstanbul'a götürülecekler.

GAZETECİ ÜNAL İNANÇ'IN EVİNDE ARAMA YAPILIYOR

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında gözaltına alınan gazeteci Ünal İnanç'ın Batıkent Siyasal-2 Sitesi'ndeki evinde arama yapılıyor.

İnanç'ın evine saat 08.00 sıralarında gelen Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin soruşturma kapsamındaki aramalarını sürdürdükleri öğrenildi.

Evde, İnanç'ın kardeşi Ural İnanç ile site yöneticisinin bulunduğu belirtildi.

TUTUKLANAN YARBAY MUSTAFA DÖNMEZ'İN EVİNDE BİR SÜRE BAHÇIVANLIK YAPTIĞI BELİRTİLEN KİŞİ, İFADESİ ALINMAK ÜZERE EMNİYETE GELDİ

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklanan Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde bir süre bahçıvanlık yaptığı belirtilen bir kişi, ifadesi alınmak üzere emniyete geldi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen ''Ergenekon'' soruşturması çerçevesinde gözaltına alınarak mahkemece tutuklanan Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde bir dönem bahçıvanlık yaptığı belirtilen Salih K, ifadesinin alınması için emniyete davet edildi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gelen K'nın, soruşturmaya ilişkin ifade verme işleminin sürdüğü belirtildi.

Salih K, ifade vermek için emniyete girmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, 2008 yılında bir süre Dönmez'in Sapanca'daki evinde bahçıvan olarak çalıştığını belirterek, buradan elde edilen patlayıcı ve mühimmattan bilgisi olmadığını söyledi.

Konuyla ilgili askeri makamlara da ifade verdiğini anlatan K, kendisinin çalıştığı dönemde, Dönmez'in evine yabancı kimsenin gelmediğini ifade etti.

EMNİYETİN ÖNÜNDE TOPLANAN BİR GRUP, TÜRK METAL SENDİKASI GENEL BAŞKANI ÖZBEK'İN GÖZALTINA ALINMASINI PROTESTO ETTİ

Türk Metal Sendikası'na bağlı bir grup, sendika başkanı Mustafa Özbek'in gözaltına alınmasını Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde protesto etti.

Ellerinde sendika bayrakları ve Türk bayrağıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü önüne iki otobüsle gelen sendika mensupları, sloganlar atarak protesto gösterisinde bulundu.

''Özbek nerede biz oradayız'', ''Susma sustukça sıra sana gelecek'', ''Türküz, güçlüyüz, Atatürkçüyüz'' sloganları atan grup, önlem almak amacıyla gelen Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polislerin gelişi sırasında da protestolarını ıslıkla sürdürdü. Yaklaşık yarım saat emniyet binasının karşısındaki Atatürk Kültür Merkezi alanının girişinde sloganlar atan grup, geldikleri otobüslere binerek emniyetin önünden ayrıldı.

Bu arada, Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alınan 6 kişinin kimlik tespit çalışmalarının ardından İstanbul'a gönderilecekleri kaydedildi.

ANKARA'DA GÖZALTINA ALINAN ARAŞTIRMACI ERHAN GÖKSEL'DEN İLGİNÇ İMALAR

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Ankara'da gözaltına alınan araştırmacı Erhan Göksel, sağlık kontrolünden geçirildi.

Göksel, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Ankara Adalet Sarayı'na getirildi.

Sağlık kontrolünün ardından Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürülen Göksel, adliyeden ayrılışı sırasında basın mensuplarının ''Niçin gözaltına alındınız?'' sorusuna ''Bir yıl önce Ergenekon ile ilgili verdiğim röportajı okuyun'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Son olarak 11. dalga olmayacak demiştiniz?'' sorusuna ise ''Ben tam tersine peş peşe davalar geliyor dedim. Benim en büyük düşmanımın da Ramazan Akyürek olduğunu söyledim. Unutmayın. Okuyun biraz işinizi yapın arkadaşlar'' diye yanıt verdi.

Göksel, ''Ergenekon örgütüne üye olmakla mı suçlanıyorsunuz?'' sorusu üzerine de ''Hayır böyle suçlamıyorlar. İfademe başvurmak istiyorlar'' diye konuştu. Bir gazetecinin ''neden gözaltına alındınız?'' sorusunu ise Göksel, ''Onu tam bilmiyorum'' diye cevapladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*