Başsavcı'ya dava açan çiftçi

Başsavcı'ya dava açan çiftçi.11914
  • Giriş : 10.04.2008 / 12:52:00

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yaşayan bir çiftçi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya hakkında, kapatma davası yüzünde suç duyurusunda bulundu. Peki ama neden?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bismil'in Tepe beldesi ikamet eden Abdulhadi Akaydın, "Leasing yoluyla çok sayıda iş makinesini Euro ile aldım. Kapatma davası nedeniyle Türk lirası değer kaybedince zarara uğradım. Bu neden olan başsavcı hakkında dava açtım." dedi.

Ak Parti'ye açılan kapatma davasının vermiş olduğu siyasi ve ekonomik krizden etkilendiği için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından zararının karşılanmasını talep eden Akaydın, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilmek üzere Bismil Cumhuriyet Başsavcılığı'na mağduriyetinin giderilmesini isteyen dilekçe verdi.

Akaydın, son yıllarda ülkede ekonomik ve siyasi alanda olumlu ve güven verici bir havanın oluştuğunu ve her çiftçi gibi kendisinin de daha fazla yatırım ve istihdama yöneldiğini söyledi.

Bu amaçla fazla arazi ekimi yapabilmek için İş Finans Kiralama A.Ş.'den çok sayıda iş makinesini leasing yolu ile aldığını anlatan Akaydın, "Bu iş makinelerini Avrupa'nın ortak para birimi olan Euro olarak borçlandım. AK Parti'ye açılmış olan bu kapatma davasının vermiş olduğu siyasi ve ekonomik kriz neticesinde borsada ciddi düşüşler meydana gelmiş ve yabancı para birimleri Türk lirası karşısında değer kazanmıştır. Almış olduğum bu iş makinelerin taksit ödeme vadesi 20 Mart 2008 tarihli olduğunu döviz kurundaki bu yükselişten dolayı borcumu ödeyemedim. Bu mağduriyetinin tek sebebi AK Parti'yi kapatmaya yönelik hazırlanan iddianamenin ve iddianamenin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesidir." diye konuştu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya tarafından hazırlanan iddianame ile ülke ekonomisine verilen zararın payına düşen kısmını talep ettiğini söyleyen Akaydın, AK Parti'nin izlemiş olduğu politikalardan da memnun olduğunu aktardı.

Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı refah ve istikrar ortamının mevcut hükümet tarafından sağlandığını söyledi.

Mağduriyetinin giderilmemesi halinde her türlü hukuki yollara başvuracağını söyleyen Akaydın, zarara uğramasının iddianame dışında başka bir nedeninin olmadığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious