BAT,yüzde 6 büyüme kaydetti

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

Dünyanın en büyük tütün şirketlerinden British American Tobacco (BAT), 2007 yılı ilk çeyreğinde global ana markalarında yüzde 6 büyüme kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BAT, 2007 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. BAT, 2007 yılına, hisse başına kazançtaki yüzde 10'luk başladı. Ayrıca bölgelerdeki performans ve gerçekleştirilen etkin maliyet yönetimi programları, faaliyetlerden elde edilen karın artmasını sağladı. Açıklamada, 2007'nin ilk çeyreğinde BAT'nin global ana markalarında yüzde 6 büyüme kaydettiği belirtildi. Bu global ana markalardan Türkiye'de satılan Kent; Japonya, Rusya ve küçük pazarlardaki büyüme sonucunda yüzde 10'luk artış sağladı. Pall Mall ise yüzde 2 oranında büyüdü. Türkiye'nin de yer aldığı Afrika ve Ortadoğu bölgesindeki kar, 10 milyon pound artarak 124 milyon pounda ulaştı.
BAT, Türkiye'deki faaliyetlerine 2002 yılında başlamasından bu yana 300 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdi. Türk tütün endüstrisindeki koşullar da, BAT Grubu'nun finansal pozisyonuna katkı sağladı. Ayrıca BAT, Türk tüketicilerine global ana markalarından Kent ve Pall Mall'ın yanısıra Viceroy'u da piyasaya sunuyor.
BAT Yönetim Kurulu Başkanı Jan du Plessis, "Fiyatlandırma politikamız ve etkin maliyet yönetimimiz sayesinde yıla hem ciro, hem de faaliyet karında büyüme ile çok güçlü bir başlangıç yaptık. Özellikle Brezilya ve Güney Afrika'nın mükemmel performansı, ilk çeyrek sonuçlarımıza olumlu etki sağladı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious