Batan bir arabadan nasıl kurtulursunuz?

Batan bir arabadan nasıl kurtulursunuz?.17020
  • Giriş : 20.04.2009 / 17:25:00

Kaza sonucu otomobiliniz denizin dibine uçtu. Aracınız hızla denizin dibini boylarken siz nasıl ordan sağ çıkabilirsiniz? İşte yöntemleri...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Batan bir arabadan nasıl kaçacağını bilmek hayat kurtarıcı bir bilgidir

CBS'nin haberlerine göre Amerika'da her 4 saatte biri arabanın kontrolünü kaybedip gölün dibini boylayarak ölmektedir. Şirkette bir toplantıya beklenirken, siz yoldan çıkıp göle düşüyorsunuz. En azından araba doğru tarafa düşüyor ama pencereler kapalı. Batma sırasında araba tamamen su ile dolmadan önce pencereyi açabilmeniz için birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar vaktiniz var. Eğer hızlı davranırsanız ve aklınızı kullanırsanız arabadaki yolcuların ve kendi hayatınızı kurtarabilirsiniz.

1)Panik olmayın

Bundan sonraki aşamalarda sakin olmanız gerekecek bu yüzden derin nefes alın. Ortama alışmanız sadece 1-2 saniye sürmeli çünkü dışarı çıkabilmeniz için sadece birkaç saniyeniz olabilir. Arabanın genelde ağır tarafı önce batar yani motorun olduğu taraf batacaktır. Kendinizi 45 derecelik açıda bulabilirsiniz.

2)Çıkış yolu yaratın

Suya çarpar çapmaz pencerenizi açın. Suyun uyguladığı baskı çok fazla olduğu için kapıyı açamayacaksınız. Otomatik pencereleriniz birkaç dakika çalışmalıdır. Eğer pencerenizi bir nedenden dolayı açmadıysanız ve onu çevirerek açarak zaman kaybetmek yerine pencereyi ayağınızla, dirseğinizle , omzunuzla veya hırsızlardan korunma araçları ile kırın ne kadar zaman kaybedilirse o kadar ölüme yaklaşıyorsunuz demektir. Ölüm veya kalım sorunları için arabanızın torpido gözüne sert bir cisim veya çekiç koyun. Camı kırarken pencerenin ortası yerine kenarlarından kırmaya özen gösterin, böylece cam parçaları üzerinize gelmeyecektir. Eğer pencereyi kıramadıysanız, son bir kurtuluş şansınız var. Kapı koluna tek elinizle sıkıca tutunun (bunu kemerinizi açtığınız zaman veya araba başka bir tarafa devrildiği zaman kapıdan çok uzaklaşmamak için yapacaksınız) su seviyesinin boynunuza kadar gelmesini bekleyin, derin bir nefes alın ve suya daldığınızda arabanın içindeki ve dışarısındaki baskı eşitlendiği için kolaylıkla kapıyı açabileceksiniz. Ve güvenli bir yere doğru yüzün.

3)Güvenli bir yere yüzün

Şu an çok net görünebilir ama adrenalin çok fazla olduğu zaman arabadan çıkarken emniyet kemerinizi açmayı unutmayın. Kurtarmanız gereken biri dışında hiçbir şey taşımayın. Söz konusu hayatınız olunca hayvanlarınızı bile almayın. Yüzeye doğru yüzün.

Her yıl Amerika'da 300 insan batan arabaların içinde kalarak ölüyor. Suya yakın yerlerde giderken pencereleriniz biraz aralık gitmek isteyebilirsiniz. Size yukarda anlattıklarımız, hayatınızı kurtarabilecek bilgiler olsa da, acil durumlarda öngörülmeyen değişkenler olduğu zaman bu bilgiler hayatınızı kurtarma konusunda başarılı olmayabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*