Batı Anadolu'nun en eski yerleşim yeri İzmir

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

İzmir'in Batı Anadolu'nun en eski yerleşim yeri olduğu ispatlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Almanya'daki Köln Üniversitesi Radyokarbon Laboratuarı'na gönderilen sonuçlar, bilimadamları tarafından da incelenerek İzmir'in geçmişinin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığı ortaya koyuldu.

Kazı çalışmasının önümüzdeki yıl da devam edeceğini belirten kazı başkanı EÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, "Almanya'dan gelen bu sonuçlar doğrultusunda Yeşilova höyüğü, Batı Anadolu'da kazısı yapılan en eski yerleşim birimidir." dedi.

Bornova ilçesinde bulunan Yeşilova höyüğündeki ilk yerleşim yerinin 8 bin 500 yıl önce (Neolitik çağ) bir kum tepesi üzerinde başladığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Derin, İzmir'in ilk sahiplerinin yaşam tarzını gösteren önemli bilgiler edindiklerini belirtti.

Yeşilova höyük kazılarının ve çevre araştırmalarının yeni yerlerin keşfini de sağladığını belirten Derin, o dönemde yaşayan toplumlara ilişkin bugün modern toplumlarda rastlanabilecek türde buluntular ortaya çıktığını anlattı.

Zafer Derin, "Buluntuların en önemlileri, pişmiş topraktan yapılmış kısa saplı kaşıklardır. Birçoğu mama kaşığı boyutundaki bu eşyalar, akla bebekler için kullanıldığı düşüncesini getirmektedir. Bir diğer bulgu da labirent motifli mühürlerdir. Bunlar toplumun ya da orada yaşayan kişinin önemini yansıtmaktadır. Ayrıca buradaki toplumun düzenli yapısını da ortaya koymuştur. Höyükte işçilik bakımından Batı Anadolu'da benzersiz örneklere rastlanması İzmir için bir ilktir." şeklinde konuştu.

Bazı buluntuların 8 bin 500 yıl önce Yeşilova'da yaşamış toplumun üstün sanat anlayışını yansıttığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Derin, "Buluntular arasında benzerlerine bölge içinde rastlanmayan ender eserler de vardır. Bunlar hayvan kabartma ve heykecikleridir. Kemikten yapılmış hayvan başları, gelişmiş kemik oymacılığının en önemli göstergesidir. Ayrıca yabani hayvanları avlamak için çakmak taşından ok uçları yapmışlar ve düzelttikleri küçük yuvarlak taşları sapanlarda kullanmışlardır. Özellikle ilk dönemlerde hayvan avcılığı daha ön plandayken ileriki dönemlerde deniz ürünlerini toplayarak yedikleri anlaşılmaktadır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious