Batı basını kuş gribini ‘tavuksuz’ servis ediyor

  • Giriş : 21.02.2006 / 00:00:00

Türkiye’nin ardından Almanya, İtalya, Bulgaristan ve Yunanistan gibi birçok Avrupa ülkesinde kuş gribi virüsü görülmeye devam ediyor. Avrupa ülkeleri tehlikeyi en az zararla atlatabilmek için ülke genelinde alarm verdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Köy yumurtası ve tavuk etinin yenmemesi konusunda uyarılar yapılmıyor. Uzmanlar “eskisi kadar güvendesiniz” telkininde bulunarak tavukların haşlanması gerektiğini söylemekle yetiniyor.

Türkiye’de kuş gribi görülmesinin ardından havaalanlarında ve sınırlarda güvenlik önlemlerini artıran ve kontrolleri sıklaştıran Almanya, kuzeyden gelen kuş gribi salgını karşısında şaşkın kaldı. Ülkenin kuzey ve kuzeybatısındaki bölgelerde görülen kuğu ölümlerinin ardından önce kanatlı hayvanlara kafes hapsi getirildi, ardından ABC (nükleer, biyolojik, kimyasal savunma) eğitimli askerler bölgede dezenfekte çalışmalarında ve ölü hayvanların toplanmasında yardımcı olmaya başladı. Bu arada kuzey bölgelerdeki birçok tavuk ve diğer kanatlılar itlaf edilmeye başlandı.

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Reinhard Kuhn, olay ortaya çıkar çıkmaz halka sakin olunması çağrısında bulunarak, “Korkunun ecele faydası yok. Dört veya sekiz hafta öncesi olduğumuz kadar güvendeyiz. Ama elbette H5N1 virüsü bir tehdit oluşturuyor, bunu kimse inkâr edemez.” açıklamasında bulundu. Bu arada yapılan çeşitli anketlerde Almanların sadece yüzde 22’sinin olaydan ciddi endişe duydukları ortaya çıktı.

Daha önce Türkiye’de meydana gelen kuş gribi vakalarını sayfa manşetlerine çeken gazeteler ve televizyonlar ise sadece Rügen adasındaki gelişmeleri vermekle yetiniyorlar. Ülkede ne köy yumurtası ne de tavuk etinin yenmemesi konusunda uyarılar bulunuyor. Sadece uzmanlara en çok sorulan soru tavuk ya da yumurta yenirken nelere dikkat edilmesi gerektiği. Uzmanlar da kuş gribine karşı etlerin ve tavukların iyice haşlanması gerektiğini anlatıyor. Ayrıca TV ve gazetelerdeki haberlerde de ölü hayvan görülmesi veya bulunması durumunda elle temas edilmemesi ve yetkililere haber verilmesi isteniyor. Bu arada özel kameralarla donatılmış kaşif tornadoların, bölgede ölü hayvanların bulunmasına yardımcı olacağı belirtildi.

Çiftliklerdeki hayvanlara itlaf

Ölü hayvanların bulunduğu yerlere yakın çiftliklerde hayvanlar zehirlenerek öldürüldü. 25 Avrupa Birliği ülkesi tarım bakanları da bugün Brüksel’de toplanarak kuş gribinin tehlikesi ve çiftçilerin zararının ödenmesini görüşecek. Alman Çiftçiler Birliği, Avrupa Birliği, federal devlet ve eyaletlerden çiftçiler için yardım istedi. Kuş gribi Türkiye’de ortaya çıktığında Alman basını özellikle Türkiye’deki az gelişmişlik sorunu nedeniyle bu hastalığın yayıldığını yazmıştı. Almanya’nın ünlü bulvar gazetesi Bild, “Şimdi Türkiye’de izin yapabilir miyiz?” diye sorarken İsviçre’nin Blick gazetesi, İsviçreli turistlerin kitleler halinde Türkiye’de tatilini geçirmekten vazgeçtiğini yazmıştı. Almanya’nın kuzeybatısında yayılan kuş gribi gazetelerinde manşetlere taşındı. Bazı Alman gazetelerinin başlıkları şöyle: Frankfurter Rundschau: Kuş gribi karaya ulaştı. Rügen’de kanatlı hayvanlar öldürülüyor. Afet durumu ilan edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious