Batı basını sistemli şekilde saldırıyor

Batı basını sistemli şekilde saldırıyor.9901
  • Giriş : 22.05.2009 / 22:36:00

İKT Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu "İslamofobiye" (İslam korkusu) karşı yürüttükleri çalışmalar nedeniyle Batı basınının şahsını ve İKT'yi karalamaya yöneldiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Miktad ile basın toplantısı düzenleyen İhsanoğlu, "Bazı Batı platformlarında, bloglarda ve web sitelerinde teşkilata karşı sistemli ve sürekli saldırı yapılmaktadır. Bu saldırıların tek sebebi bizim İslamofobi konusunda yapmakta olduğumuz çalışmalardır. Sanki, İhsanoğlu ve İKT batıdaki fikir özgürlüğünü engellemek istiyormuş ve İslami kriterleri, batıya transfer ediyormuş gibi bir durum oluşturulmaya çalışılıyor. Bunlar yalan ve yanlıştır" dedi.

AB tarafından geçerliliği kabul edilen birçok anlaşmanın "özgürlüklerin sorumluluk sahibi olmayı gerektirdiği" esasına dayandığını hatırlatan İhsanoğlu, "Bu insanlar gerçeğin sesini dinlemek istemiyor. Gerçekle ilgisi olmayan fikirleri ısrarla savuruyorlar" diye konuştu.

Prof. İhsanoğlu, BM bünyesinde bulunan İKT ofisinin İslamofobi ile mücadele konusunda birçok kararın çıkmasına yardımcı olduğunu anlatarak, bu kararlara karşı çıkanların İKT'yi "BM'nin kararlarına müdahale etmekle" suçladığını söyledi.

-"TERÖRİSTİ YOK ETMEKLE TERÖRİZM YOK OLMUYOR"-

"İslami terör" söylemini de eleştiren İhsanoğlu, İslam'ın dokusunda terör olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Teröristi yok etmekle terörizm yok olmuyor. İslam coğrafyasındaki bazı insanlar dolaylı sebeplerle terörizme itiliyor. Terörizmin yok edilmesi için bu sebeplerin ortadan kaldırılması gerekiyor. İslam'da katletme ruhsatı yoktur. Bu teröristlere İslam adına konuşma, öldürme ve zulüm etme yetkisini kim vermiştir? Batı basının bir kısmı bu kişileri İslami terör ya da Müslüman terörist olarak adlandırıyor. İslam'ı araç olarak kullanan ve meşru olmayan yöntemlere başvuran bu insanları Batı basınının İslami terörist olarak kabul etmemesi gerekir."

-GAZZE'YE YARDIM VE DESTEK ÇAĞRISI-

Bir basın mensubunun İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ''Birleşik Kudüs, İsrail'in başkentidir. Kudüs, her zaman bizimdir ve bizim olacaktır. Bir daha asla parçalanıp bölünmeyecektir'' şeklindeki açıklamasını hatırlatması üzerine İhsanoğlu, bu açıklamaları tanımadıklarını vurguladı.

İnsanoğlu, "40 sene önce Mescid-i Aksa'nın bir fanatik tarafından yakılmasının ardından tepki olarak kurulmuş bu teşkilat elbette ki bu yalan ve yanlış açıklamalara şiddetle karşı çıkıyor. Kutsal Kudüs şehrini hedef alan bu vahşi kampanyaların karşısındayız" dedi.

İslam ülkelerine Kudüs'ü destekleme ve Kudüs'e yardım etme çağrısında bulunan İhsanoğlu, Gazze'ye saldırıların ardından İKT'nin bölgeye bin ton tıbbi malzeme gönderdiğini hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*