Batı basınına göre Çankaya'nın 6 adayı

  • Giriş : 23.04.2007 / 00:00:00

Dünyanın en saygın haber ajanslarından biri olarak gösterilen Reuters’a göre Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan dahil 6 aday ön plana çıkıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Reuters, olası Cumhurbaşkanı adaylarını tanıtırken net ve çarpıcı ifadeler kullanarak, “Dünyanın seçim sürecine nasıl baktığını” gözler önüne serdi. Reuters’ın orjinal metninden birebir çeviri şöyle...

RECEP TAYYİP ERDOĞAN (BAŞBAKAN)
En karizmatik siyasetçi : Türkiye’nİn en popüler ve karizmatik siyasetçisi olan Erdoğan’ın, Başbakan olduğu Mart 2003’ten bu yana ülke ekonomisinde büyüme yaşandı. Türkiye’nin laik eliti başta olmak üzere muhalifler, İslami kökleri ve hırçın kişiliği nedeniyle Cumhurbaşkanlığı için bölücü figür olacağını söylüyor. Erdoğan,İstanbul’un belediye başkanlığını yaptı ve 1999’da İslamcı bulunan bir şiir okuduğu için hapse girdi. Eşi başörtülü. AKP’nin çoğunluğu dindar Müslüman, Futbol tutkunu Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasını istiyor.

ABDULLAH GÜL (DIŞİŞLERİ BAKANI)
Erdoğan’dan kozmopolit: BAŞBAKAN Erdoğan’ın sadık yardımcısı ve ekonomi profesörü olan Abdullah Gül, Türkiye’nin AB sürecini yöneten, sakin, reform yanlısı ve kabiliyetli bir dışişleri bakanı olarak uluslararası camiada saygı görüyor. İngiliz üniversitelerinde eğitim gören Gül, akıcı bir şekilde İngilizce konuşuyor. Erdoğan’dan daha kozmopolit ve cilalı olarak görülüyor. Ancak sert laiklere göre Gül de kapatılan İslami partilerle olan bağı yüzünden bir şüpheli konumunda... Gül’ün eşi de başörtüsü takıyor. Eğer Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, Gül’ün de 2002’de kısa süre için yürüttüğü Başbakanlık görevini alması bekleniyor.

BÜLENT ARINÇ (MECLİS BAŞKANI)
Askeri kızdırmıştı: TatlI dilli eski bir avukat olan Arınç, kapatılmadan önce İslam yanlısı partilerin üyesiydi. Erdoğan ve Gül’den daha muhafazakar olarak görülen Arınç, laikliğin modern çağın gereğince yeniden tanımlanması gerektiğini ifade ederek askeri kızdırmıştı.

VECDİ GÖNÜL (SAVUNMA BAKANI)
Uzlaşma adayı: İslamcI kökenli olmayışı, eşinin türban takmaması nedeniyle Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bir ’uzlaşma adayı’ olarak görülüyor. Eski bir vali olan Vecdi Gönül, Türk Silahlı Kuvvetler’le iyi çalışma ilişkileri kurdu. Dengelerin adamı olarak bilinen ve partide sevilen Gönül, İngizce biliyor.

MEHMET AYDIN (DEVLET BAKANI)
Çağdaş bir aydın: Bİr teolog olan Mehmet Aydın, Diyanet’ten Sorumlu Bakan olarak görev yapıyor. Eşi başörtüsü takmayan Aydın, birçok laik tarafından da üzerinde uzlaşma sağlanabilecek bir aday olarak gösteriliyor. İngilizce bilen Aydın, din ve felfese kitapları yazdı.

ABDÜLLATİF ŞENER (DEVLET BAKANI)
Saygı görüyor: Dİndar bir Müslüman olan Abdüllatif Şener, dürüst ve açık olması nedeniyle saygı görüyor. CHP bile adaylığı konusunda uzlaşma olabileceği konusunda öneride bulunmuştu. Başbakan Yardımcısı olan Devlet Bakanı Şener, hükümetin ekonomik portföyünün önemli bir bölümünü yönetiyor. Şener ayrıca Fransızca biliyor.

REUTERS’IN ERDOĞAN ANALİZİ
Başbakan olarak mı kalacak?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta Türk ordusundan gelen baskıları görmezden gelip Cumhurbaşkanı adayı olma veya partisinin başında kalma konusunda karar verecek. Son 50 yılda 4 hükümet deviren Ordu ile geleneksel siyasi elit, Erdoğan’ın İslamcı geçmişinden endişe duyuyor ve devlet ile din işlerinin ayrı kalmasını güvence altına almak istiyor. Erdoğan eğer aday olup seçilirse, İslamcı bir geçmişe sahip olan ilk Cumhurbaşkanı olacak. Bu 74 milyon nüfuslu Türkiye’de muazzam bir değişimin işaretçisi olacak. Ancak Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması genel seçimlerde partisinin oy şansına darbe vurabilir ve AB reform sürecini yavaşlatabilir.

427 BİN ABONESİ VAR
1850 yılında Paul Julius Reuter tarafından kurulan Reuters haber ajansında, ilk haberler şirket bünyesindeki 45 güvercin tarafından taşınıyordu. Günümüzde 427 bin abonesi olan Reuters’ın yıllık cirosu 5 milyar doları aşıyor. Hisseleri halka açık olan Londra merkezli Reuters ajansında 30 bin kişi çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious