Batı bölgelerimiz hafta boyunca çok etkili yağış alacak

Batı bölgelerimiz hafta boyunca çok etkili yağış alacak.14471
  • Giriş : 20.10.2007 / 09:30:00

Sert lodos, taşınan yüklü toz ve etkili yağışlar önümüzdeki haftaya damgasını vuracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Onca zaman sonra yağış elbette müjdeli haber ama ülkemizin altyapı koşulları bilinince yağışın fazlası da oldukça zararlı olabiliyor... Adriyatik Denizi üzerinde yerleşecek olan bir alçak basıncın etkisiyle bu sabahtan başlayarak özellikle de batı bölgelerimiz tüm hafta boyunca çok etkili yağış alacak. Hava hafta sonunda oldukça ılıman olacak ancak hafta başından itibaren perşembe gününe kadar batı ve iç bölgelerimizde hissedilir şekilde azalacak.
Hafta sonu 22-24 derece civarındaki sıcaklıkların hafta başından itibaren 15-17 derecelere çekilmesi bekleniyor. Ancak haftaya damgasını vuracak olan olaylar sert lodos, yüklü toz taşınımı ve etkili yağışlar. Özellikle Güney Ege ve Batı Akdeniz'e zaman zaman yine çamur yağacak.
Bu sabahtan itibaren batı bölgelerimizin tamamını etkisi altına alan çok sert lodos rüzgarları ve yağışlar tüm Ege'de toprağın nihayet suya doymasını sağlayacak. Yağışlar dalga dalga gelecek. Örneğin bu akşama doğru rüzgar batıdan esecek ve Ege'de yağışlar kesilecek.
Alçak basınç hafta boyunca oldukça kararlı bir şekilde yerinde duracak ve yavaş yavaş Adriyatik-Ukrayna hattı boyunca kuzeydoğuya doğru hareket edecek, bize de art arda her biri diğerinden daha etkili yağış ve bol tozlu rüzgarları gönderecek.

Yollar kayganlaşacak

Bu seferki yağışlar Sahra tozlarıyla da destekleneceği için modellerin henüz öngöremediği boyutların da ötesinde su bırakma potansiyeline sahip. Bu nedenle batıda şuraya buraya demiyorum ama Zonguldak-Antalya hattının batısındaki her yer fazlasıyla yağış alacak.
Hafta ortasına doğru yağışların Orta ve Doğu Karadeniz ile Akdeniz bölgelerine doğru kayması bekleniyor. Gelecek hafta sonu mu? Yağış yine yolda.
Batıdaki belediyelerin, suyun akışından etkilenecek yerlerde oturanların bu hafta boyunca tetikte olmalarını, her yağış sonrasında suyun akışının önündeki engelleri hafta sonu falan demeden canla başla temizlemeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatırım. Yoğun toz taşınımı nedeniyle yollar da sanki buzlanma varmışçasına kaygan olacağı için maalesef kazalar artacaktır. Bu uyarım sadece karayolları için değil, havalimanlarımız için de geçerli. Pilotlarımıza aşırı kayganlaşan ve sürtünmeyi sıfırlama potansiyeline sahip bir piste indiklerini ve daha sert inmmeleri gerektiğini hatırlatırım.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious