Batı Nil ateşi hastalığı geliyor

  • Giriş : 29.06.2006 / 00:00:00

Prof. Dr. Levent Doğancı, Türkiye'de kuş gribi ve Kırım Kongo hastalığından sonra Batı Nil ateşi hastalığının da görüleceğini iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hastalığın Kırım Kongo gibi ilk etapta komşu ülkelerde görüldüğünü anlatan Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğancı, Bulgaristan, Irak, Gürcistan gibi ülkelerde görülen Batı Nil ateşine karşı Türkiye'de hazırlıklara başlandığına dikkat çekti.

Çorum Valiliği ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesi işbirliği ile Devlet Tiyatro Salonu'nda "Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı" hakkında kamu personeline yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Son günlerdeki ölüm vakaları ile gündeme gelen hastalık hakkında bilgi sahip olmak isteyen kamu görevlileri toplantıya büyük ilgi gösterdi.

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Levent Doğancı, Prof. Dr. Necla Tulek, Yrd. Doç. Dr. Nuriye Taşdelen ve Yrd. Doç. Dr. Esra Tanyel'in konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, Kırım Kongo hastalığının bilimsel değerlendirmesi, tanı metodları ile tedavi ve korunma yolları hakkında bilgiler verildi.

Çorum İl Sağlık Müdürü Fikret Purtul'un Kırım Kongo hastalığına karşı yaptıkları çalışmaları anlatan konuşması ile başlayan toplantıda, Prof. Dr. Levent Doğancı, hastalık ve keneler hakkında açıklamalarda bulundu. "Panik oluşturmak için değil, toplumu doğru bilgilendirmek için bu toplantılar yapılıyor" diyen Levent Doğancı, Kırım Kongo hastalığına bilinçli yaklaşmanın ve gerekli tedbirleri almanın ölüm vakalarını azaltacağını söyledi. Türkiye genelinde son verilere göre 5 yıldır toplam 680 kişide görülen hastalığın 36'sının ölümle sonuçlandığını dile getiren Doğancı, özellikle kırsal kesimde yaşayanları ve risk altında bulunan sağlık personellerini hastalığa karşı tedbir almaları konusunda uyardı.

Türkiye'nin son yıllarda bu tip hastalıklarla uğraştığını anlatan Prof. Doğancı, 5 yıldır Kırım Kongo hastalığı görüldüğünü ve son bir yıldır da kuş gribi hastalığının ülke genelinde etkisini gösterdiğini açıkladı. Bu tip hastalıkların beklendiğini ifade eden Doğancı, "Kuş gribi, Kırım Kongo ve Batı Nil Ateşi hastalığı yıllardır dünyanın değişik bölgeleri ile çevremizdeki ülkelerde görüldü. Kırım Kongo, Türkiye'de görülmeden yıllar önce Irak, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan ve Kırım bu hastalıkla boğuştu. Etrafımız sarılı, bizde olmaması kaçınılmazdı ve bu hastalık 2000'li yıllardan itibaren Türkiye'de de görüldü" dedi.

Kuş gribi ve Kırım Kongo hastalığından sonra Türkiye'de yeni bir hastalığın baş göstereceğine dikkat çeken Levent Doğancı, "Göçmen kuşlar ve sivrisinekler tarafından bulaşan Batı Nil ateşi hastalığını bekliyoruz. Ürdün, Suriye ve Azerbaycan gibi komşu ülkelerde görülüyor. Türkiye'den de göçmen kuşlar geçtiği için bu hastalık bekleniyor. Hastalık için hazırlıklar başlatıldı" açıklamasında bulundu.

BATI NİL ATEŞİ HASTALIĞI

Sivrisinekler tarafından taşınarak özellikle kuşlar ile yaban veya evcil memeli türlerine bulaşabilen hastalık, insanda beyin humması vakalarına yol açabiliyor. Bugün tüm ABD'yi, Kanada'nın güneyini, Orta Amerika'yı ve Ortadoğu'yu etkileyen virüsün farklı sivrisinek ve kuş türlerine ve yeni iklim koşullarına uyum sağlayabildiği bildiriliyor. Küresel ısınma sebebiyle taşıyıcı sivrisinek popülasyonunun çoğalması, bu virüsün 2000 yılında görüldüğü güney Fransa'dan itibaren Avrupa'da da yayılmasına neden oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious