Batı 'türban'a nasıl yaklaşıyor?

Batı 'türban'a nasıl yaklaşıyor?.10557
  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw’un, kendisini ziyaret eden kadınlardan başörtüsünü çıkarmasını istemesi, Avrupa’da tekrar türban tartışması başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Straw’un hafta içinde, ofisini ziyaret eden kadınlardan, iletişimi daha rahat kurabilmek için başörtülerini çıkarmalarını istemesi Avrupa’da türban tartışmalarını alevlendirdi. Özellikle İngiltere’de büyük tartışma başlatan sözlerin ardından BBC, Avrupa’nın önemli ülkelerinde türbanın yasalardaki yerini derledi. İşte, Avrupa yasalarında ülke ülke türbanın yeri.

Fransa: Baş örtüsü ve diğer "belirgin" dini sembollerin taşınması, 2004 yılında yapılan bir düzenleme ile devlet okullarında yasaklandı. Ancak söz konusu yasa Müslüman okullarını ve üniversiteleri kapsamadığı için buralarda okuyan kişiler isterlerse türban takabiliyor.

İngiltere: İngiltere’de türban konusunda herhangi bir yasak bulunmuyor. Ancak okulların kendi kılık kıyafet yönetmeliklerini düzenleme yetkisi bulunuyor.

Almanya: 2003 yılı Eylül ayında Alman Federal Anayasa Mahkemesi, okulda türban takmak isteyen bir kadın öğretmenin başvurusunu kabul etti. Ancak mahkeme, eyaletlerin bu konuda kendi kararlarını verebileceğine hükmetti. Almanya’da en az dört eyalette öğretmenlerin derslere türbanla girmesi yasaklandı. Hesse eyaletinde bu yasak bütün devlet memurlarını içine alacak şekilde genişletildi.

Rusya: 1997 yılında Temyiz Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı’nın pasaportlarda başörtülü fotoğraf kullanmasını yasaklayan kararını bozdu.

İtalya: 2004 yılı Eylül ayında İtalya’nın Kuzeyinde, maske takmanın yasaklanmasını öngören eski yasa tekrar yürürlüğe sokularak, kadınların çarşaf giymesi yasaklandı.

Belçika: Hollanda sınırına yakın Maaseik şehrinde kadınların sadece gözlerini açıkta bırakacak şekilde çarşaf giymesi yasaklandı Türkiye: Avrupa’da türban ile ilgili yasal durumu derleyen BBC, Türkiye’deki durumu ise şu şekilde aktardı: "Geride kalan 80 yıl boyunca Türkler, Türk toplumunu laikleştirme çabaları kapsamında gericilik olduğu gerekçesiyle türbanı reddeden Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan laik bir devlette yaşadı. Türkiye’de halen kadınların yüzde 65’inin başörtüsü taktığı tahmin ediliyor. Başörtüsü, kamu kurumlarında, okullarda, özel ve devlete ait üniversitelerde ve resmi binalarda yasak. 2005 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, söz konusu yasanın yasal olarak uygun olduğuna tarar verdi".

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious