Batı Trakya azınlık haklarından mahrum

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Namık Tan, merhum İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga tarafından açılmış olan 2 davanın Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi'nde ele alındığını anımsattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tan, "Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi'nin 6 Aralık 2006 tarihli toplantısında aldığı karar, bir AB üyesi vatandaşı olan ve AB müktesebatından yararlandıkları varsayılan Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının diğer başka alanlarda olduğu gibi dini özgürlükler alanında da temel insan ve azınlık haklarından mahrum bırakıldıklarını açıkça ortaya koymaktadır." dedi.

Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Tan, Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi'nin , 6 Aralık 2006 tarihli toplantısında merhum seçilmiş İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga'nın başvurusunun sonucuyla bağlantılı olarak alınan kararı nasıl değerlendirdiği yönündeki soruya cevap verdi.

Tan. "AİHM, merhum İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga tarafından açılmış olan 2 davayı 13 Temmuz 2006 tarihinde Yunanistan aleyhine sonuçlandırmıştır. Sözkonusu iki dava 5-6 Aralık 2006 tarihlerinde düzenlenen AK Delegeler Komitesi'nde ele alınmıştır. Delegeler Komitesi'nin, anılan davalara ilişkin kararında, AİHM'nin seçilmiş Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ile seçilmiş İskeçe Müftüsü merhum Mehmet Emin Aga lehine vermiş olduğu kararların uygulanmasına yönelik olarak Yunanistan tarafından alınan genel tedbirlerin, benzer ihlallerin yaşanmasını engelleyecek nitelikte olmadığı bildirilmektedir." dedi.

Kararda ayrıca, Yunanistan'dan, özellikle dini özgürlükler alanında Yunan yargı makamlarının AİHM'nin içtihatlarına uygun biçimde hareket etmelerini sağlayacak önlemleri ivedilikle almasının talep edildiğini ifade eden Tan şunları kaydetti: "Bilindiği gibi, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı'nın kendi dini liderlerini seçme hakları, Yunanistan'ın taraf olduğu ikili ve çok taraflı andlaşmalar ile insan hakları sözleşmeleri hilafına tanınmamaktadır. Bugüne kadar seçilmiş Gümülcine ve İskeçe Müftüleri tarafından AİHM'ne götürülmüş olan 4 dava da seçilmiş Müftülerin lehlerine sonuçlanmıştır. Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi'nin 6 Aralık 2006 tarihli toplantısında aldığı karar, bir AB üyesi vatandaşı olan ve AB müktesebatından yararlandıkları varsayılan Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının diğer başka alanlarda olduğu gibi dini özgürlükler alanında da temel insan ve azınlık haklarından mahrum bırakıldıklarını açıkça ortaya koymaktadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious