Batı Trakya'ya yeni imam atanıyor

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

Batı Trakya'da 240 imamın istihdam edilmesini öngören yasa değişikliği, Yunanistan Parlamentosunda dün gece yapılan oturumda onaylandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Atina Haber Ajansının (ANA) haberine göre, muhalefet partilerinin tepkisine yol açan yasa değişikliği hakkında konuşan Milli Eğitim ve Din İşlerinden Sorumlu Bakan Marietta Yannaku, "İmamların yeteneklerine göre Komisyon tarafından seçileceklerini, ancak müftü tarafından önerilmelerinin söz konusu olduğunu" söyledi.

İçişleri Bakanı Prokopis Pavlopulos ise düzenlemenin zaten kabine toplantısında karara bağlandığını ve Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni tarafından da Batı Trakya ziyareti sırasında dile getirildiğini kaydetti.

Bu arada, ana muhalefet PASOK partisi İskeçe milletvekili Panayotis Sguridis, düzenlemenin ihtiyaca hizmet etmeyeceğini savundu.

Sguridis, "İmamların atanması Müftünün yetki alanı içinde değildir. Bu, Devlet Komisyonunun yetkisindedir. Her cemaat kendi imamını seçerken, biz gelip kendi istediğimiz imamı atıyoruz. Böylece 3 müftü ve 3 sahte müftü varken, 240 imamla bir bu kadar da sahte imam yaratacağız" diye konuştu.

MÜFTÜ SORUNU

Öte yandan, yasa değişikliğiyle ilgili konuşan iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Rodop milletvekili İlhan Ahmet, "Batı Trakya'da imamların ülkedeki diğer dinlere mensup din adamları gibi istihdam edilmesini ve maaşlarının devlet tarafından ödenmesini olumlu bulduğunu, ancak uygulamada bazı sakıncalar olabileceğini" söyledi.

Yeni yasaya göre, "İmamların göreve alınmasında Azınlık tarafından tasvip edilmeyen atanmış müftülere yetki tanınması ve bununla ilgili prosedürün bu konudaki uygulamanın selameti açısından kafalarda soru işaretleri yarattığını" belirten Azınlık milletvekili Ahmet, şunları kaydetti:

"Bu yasanın, Türk Azınlık ile diyalog sonucunda müftü sorununa çözüm bulunması durumunda olumlu sonuçlar getireceğine inanıyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious