Batıdan ahlaksızlık aldık

Batıdan ahlaksızlık aldık.8935
  • Giriş : 25.01.2008 / 08:48:00

Başbakan Erdoğan: "Batının ilmini değil ahlaksızlığını aldık"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz Batının ilmini, sanatını almadık. Maalesef değerlerimize ters düşen ahlaksızlıklarını aldık'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Milli Eğitim Şura Salonunda düzenlenen ''2007-2008 Öğretim Yılında Yurt dışında Eğitime Gönderilecek 1000 Öğrencinin Yönlendirme Program Tanıtım Toplantısına katıldı.

BATININ İLMİNİ DEĞİL AHLAKSIZLIĞINI ALDIK

Erdoğan, şöyle konuştu:

''İstiklal şairimiz 'alınız ilmini garbın, alınız sanatını' diyor ya 'veriniz hem de mesainize son süratini' diyor ya... Biz Batının ilmini, sanatını almadık. Maalesef, değerlerimize ters düşen ahlaksızlıklarını aldık. Biz Batının
sanatını, ilmini almakta bir yarış etmeliydik. İşte bu adım, aynen Cumhuriyetimizin banisinin de başlattığı bir adımın artarak, hızlanarak devamıdır. Uzun yıllar süren ekonomik ve sosyal sıkıntılar belki yurt içindeki eğitim sisteminin ülkenin ihtiyacına cevap verecek şekilde gelişip güçlenmesine imkan vermemiş olabilir.

MAL ÜRETİMİNDEN BİLGİ ÜRETİMİNE

Dünyadaki rekabet, mal üretiminden bilgi üretimine doğru kayış
takip ediyor. Örneğin, bir bilgisayar programı geliştirmek milyonlarca araba
üretmekten çok daha fazla kazanç sağlayan bir iş haline dönüşüyor. Bilgi üretimi içinse gerçekten yüksek donanımlı insanlara ihtiyaç var. Dünyanın bilgi üreminin merkezi durumundaki öğrenim merkezlerinde bulunmadan, oraların havasını teneffüs etmeden bilgi üretimi yapacak insanlar yetiştirmek elbette kolay değildir.''

Yurt dışına gönderilen öğrenciler için dünyanın en iyi 500 üniversitesi
arasından seçim yapıldığını belirten Başbakan Erdoğan, hedeflerinin 5 yılda 5000 öğrenciyi yurt dışında eğitime göndermek olduğunu söyledi.

ÖZEL ÜNİVERSİTE SAYISININ ARTMASI

Şu an, Türkiye'de mevcut 460 bin dersliğin, 115 binin son beş yılda
yapıldığını anlatan Erdoğan, bunun bir rekor olduğunu dile getirdi.
''Vakıf üniversitelerinin artmasını da çok ama çok istiyoruz'' diyen
Erdoğan, dünya genelinde özel okulların yüksek öğretimdeki payının yüzde 30'lar civarında olduğunu, Türkiye'de ise bu oranın yüzde 6 olduğunu dile getirdi.

KAMPÜS ŞEHİRLER

Bazı şehirlerde kurulacak üniversite kampüsleri ile ''kampüs şehirler''
kurulabileceğini de belirten Başbakan Erdoğan, başka ülkelerde varsa, bunun Türkiye'de de olabileceğini ifade etti. Erdoğan, ''Bunlar bizim için çok önemli. Değişime, dönüşüme de neden olacak. Biz hep 'Türkiye'de bunlar olmaz' mantığıyla yaklaşıyoruz. Yani Batılı yapıyor da, Amerikalısı yapıyor da, Japon'u yapıyor da benim Türkiyemde benim Türk evladım bunu niye yapmasın? Bunu yapar diye düşünüyorum. diye konuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious