'Batılı şirketler Türkiye'yi kucaklıyor'

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Türkiye-AB ilişkilerinde adeta bir kriz yaşandığı bu günlerde Batılı şirketlerin Türkiye'ye artan ilgisi, Washington Post Gazetesi'nde uzun bir habere konu oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin AB'ye üyeliğine karşı olanların arttığı bu dönemde Batılı şirketlerin Türkiye'ye yöneldiğinin vurgulandığı Washington Post haberinde, "AB'de Türkiye'nin üyeliğine muhalefeti Avrupa'daki hükümetler ve seçmenler arasında artarken Starbucks'tan Harvey Nichols ve Louis Vuitton'a kadar Batılı şirketler, kolay erişilen kredi kartlarıyla donatılmış, harcamaya istekli tüketicilerden oluşan bir milleti kucaklıyorlar" denildi.

Washington Post, İstanbul'daki Kanyon iş merkezine dikkat çekerek, Kanyon'un müdürü 33 yaşındaki Kanadalı Markus Letho'nun "Türkiye, iki farklı dünya arasında sıkıştı. Eski İstanbul'un yeni İstanbul ile hiçbir alakası yok" sözlerine yer verildi.

Washington Post, İstanbul'da yeni gökdelenlerinin yeni camilerin minareleri kadar hızlı yükseldiğini belirtirken Taksim Meydanı'nda mini etek altı tayt giyen kızlar ile türban ve uzun pardesü ile örtünmüş kadınların kaldırımlarda yan yana yürüdüğünü, Avrupa tarafındaki dolup taşan kulüplerden çıkan müziğin, içkiyi yasaklayan muhafazakar toplumların bulunduğu Asya tarafına kadar yankılandığını yazdı.

Avrupa'nın Müslüman dünyası ile ilişkilerin sarsıldığı bir dönemde Batılı hükümetlerin, Batı ile İslam dünyası arasında bir köprü olarak görülen Türkiye'den giderek uzaklaştıklarını öne süren Washington Post, AB Dışişleri Bakanları'nın Türkiye konusunda vardıkları uzlaşıya işaret etti. Washington Post, analistler ve diplomatlara dayanarak AB'de Türkiye karşıtlığının, seçmenlerin taleplerine göre hareket eden "kırılgan siyasi liderler" düzeyinde göründüğünü yazdı.

Avrupa'nın reddinin ülkedeki İslami hissiyatını derinleştirmesinden korkulduğunu kaydeden gazete, "Türkler Avrupa'daki artan Türkiye karşıtlığına giderek daha çok öfkeleniyor. Bu da, AB üyeliğine karşı çıkan dini liderlere desteği artırıyor" yorumunu da yaptı.

Washington Post, İstanbul'da halen bir web sitesi aracılığıyla yabancı turistlere rehberlik hizmetini sunan eski taksi şoförü İhsan Aknur'un değerlendirmelerine de yer verdi. Washington Post, Aknur'un şu ifadelerini de gazetede kullandı: "Türkler, ekonomi iyi olduğu sürece Batı'ya bakar, ancak kötüleştiğinde duaya döner ve daha da dindarlaşır"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious