'Batı'nın Türkiye'ye ihtiyacı var'

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Guardian yazarı Simon Tisdall, Batı'nın Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tisdall, Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'ye ilişkin açıklamalarına tepki gösteriyor. Yazar, "Sarkozy'nin açıklamaları Türkiye için oyunun bittiği manasına gelmez. Sarkozy daha Cumhurbaşkanı seçilmedi. Ayrıca merkez-solun adayı Ségolène Royal rakibi olursa seçilemeyecek. Sarkozy, AB'nin başında da değil." dedi.

Yazar, Alman lider Angela Merkel'in de Türkiye'nin üyeliğine muhalefetteyken karşı çıktığını ve diğer Avrupalı liderlerin de muhalefeti ile Sarkozy'nin açıklamaları birleşince, "Türkiye için cesareti kırıcı" bir durumun ortaya çıktığını vurguladı. Simon Tisdall, Fransız bakanının "olumsuz pozisyonunun" Türkiye'nin kriterlere uyum isteğini kırdığını vurguladı.

"Transatlantik Eğilimler" adlı araştırmaya atıfta bulunan yazar, Türklerin AB ve ABD'ye soğuk bakışının nedeni olarak Avrupalı liderlerin Ankara'ya karşı takındığı tavrı gösterdi. Yazar Simon Tisdall, "Avrupa, Türkiye'ye en çok ihtiyacı olduğu zamanda Ankara'ya uzağa itiyor." dedi.

Geçtiğimiz Temmuz ortasında yapılan araştırmaya katılan Türklerin yüzde 54'ü AB'ye üyeliğin iyi olduğunu düşünürken yüzde 22'si olumsuz baktığını söyledi. Türkiye'de AB üyeliğine destek 2004 yılında yüzde 73'ken 2 yıl içinde bu oran yüzde 54'lere kadar geriledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious