Batıya göç önlenecek

  • Giriş : 06.09.2006 / 00:00:00

Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, doğu illerinden batıya göçü köylere yatırım yaparak önleyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gençlerin köylerde yol ve içme suyu olmadığı için batı illerine göç ettiğine dikkat çeken Güvenç, köyleri kalkındırarak hayvancığı geliştirerek göçü önleyeceklerini belirtti.

Mescitli Grup Köy Yolu açılışına katılan Güvenç, 28 kilometre uzunluğunda 178 bin YTL ye mal olan yolun açılışını yaptı. Mescitli Grup köy yolu Leylek, Kırık, Değirmendere, Cibali, Yunus, Kızılhasan, Mescitli köylerini Erzurum ve Bayburt ili ile İspir ve Pazaryolu ilçelerine ulaşımı sağlayacak.

Vali Güvenç burada yaptığı konuşmada Cumhuriyetin en önemli çalışmalarından birinin Köydes Projesi olduğunu dile getirerek, "Erzurum'da işsizliği hayvancılık ve tarımla önleyeceğiz. Bu şehir geçmişte ülkenin et ve süt ambarı olmuştur. Ancak bu önemli faaliyet son 30 yılda sürekli olarak gerilemiştir. Maalesef şu anda çitfçimiz zarar etmektedir. Çünkü hayvanını nasıl yetiştireceğini bilmemektedir." ifadelerini kullandı.


İlin kalkınması için herkese çok iş düştüğünü aktaran Güvenç "Valisi, kaymakamı öğretim üyesi ile seferberlik başlatalım. Şehri eskiden olduğu gibi ülkenin et ve süt ambarı haline getirelim. Bunun için herkez elinden gelen çalışmayı yapmalı. Elbirliği ile bu şehri kalkındırmalıyız. Çiftçimize hayvanını nasıl yetiştireceğini öğreteceğiz. Çitfçimiz ahırını havalandıracağını hayvanına nasıl bu vereceğini öğrenecek." şeklinde konuştu. Türkiye'de yüzde 65 mera olan başka bir şehir olmadığını kaydeden Vali Güvenç, Erzurum'da en iyi yapılacak işin hayvancılık olacağına vurgu yaptı. İspir Kaymakamı Ziya Polat ise köylere yatırımların her geçen gün arttığını ifade ederek, yolsuz ve içme suyu olmayan köy bırakmayacaklarını söyledi. Mescitli Grup Köy Yolu asfalt çalışması ile vatandaşların daha rahat edeceğini vurguladı.

İspir Kaymakamı Ziya Polat, Vali Celalettin Güvenç'e yaptıkları çalışmalardan dolayı tablo ve halı hediye eti.

Açılışa Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, İspir ilçesi Kaymakamı Ziya Polat, Pazaryolu İlçesi Kaymakamı Ramazan Fani, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, Garnizon Komutanı Tevfik Dağcı, İl Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious