Batman Barajı toprakla doluyor

Batman Barajı toprakla doluyor.8014
  • Giriş : 30.12.2007 / 17:13:00

Batman Barajı'nın toprak ile dolduğunu ileri süren çevre gönüllüleri önlem alınmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Batman Barajı'nın yukarı kesimlerinin şimdiden toprakla dolmaya başladığını yerinde tespit ettiklerini belirten Batman Çevre Gönüllüleri, önlem alınmadığı takdirde barajın ömrünün 30 yılı geçemeyeceğini ileri sürdü.

Batman ve Kulp Çay yatakları üzerine; Sulama, Taşkından Koruma ve Enerji amaçlı olarak inşa edilen Batman Barajı'nın su tutmaya başlamasının üzerinden sayılı yıllar geçmesine karşın, göl havzasının hızla toprakla dolduğunu gözlemlediklerini belirten çevreciler, baraj çevresinde yapılan ağaçlandırmanın yetersiz olduğunu ileri sürdü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argunağa, şunları kaydetti. "Köylerimizi, verimli topraklarımızı, mezarlıklarımızı ve pek çok değerimizi sular altında bırakan barajların Havza Ağaçlandırma Projeleriyle korunması gerekirken, Batman Barajı için önlem alınmadığını gözlemliyoruz. DSİ'nin baraj çevresinde baraj inşaatından yıllar sonra dar bir alanda yaptığı ağaçlandırmanın yetersizliği açıktır. Barajın yukarı kesimlerinde ağaçlandırma çalışmalarına başlanmaması nedeniyle erozyon yaşanmaktadır. Yaşanan erozyon nedeniyle Batman Barajı'nın yukarı kesimleri şimdiden toprakla dolmuştur. Acar köyü bitişiğinde son bulan Batman Barajı göl havzası, Yeşilöz, Ziyaret ve Kaletepe köylerinin aşağı kesimlerine kadar toprak, çakıl ve kumla dolmuş olup, bataklığa dönüşmüştür. Önlem alınmazsa, daha sulama kanalları tam hizmete açılmayan Batman Barajı toprakla dolacaktır. Batman Çevre Gönüllüleri Derneği olarak başta DSİ olmak üzere ilgilileri duyarlı olmaya ve barajın temiz tutulması ve erozyondan korunması için önlem almaya davet ediyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious