Batman Belediye Başkanı'na 10 ay hapis

  • Giriş : 15.02.2008 / 00:33:00
  • Güncelleme : 15.02.2008 / 00:30:14

Los Angeles Times Gazetesi’nde yayınlanan röportajı nedeniyle hakkında dava açılan Batman Belediye Başkanı DTP’li Hüseyin Kalkan 10 hapis cezasına çarptırıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

LOS Angeles Times Gazetesi’ne verdiği röportajda, “Kürtler giderek Kuzey Irak’a yaklaşacak ve ayrılıp onlarla birleşme isteyecektir, Öcalan’ı Kürtlerin lideri olarak görüyorum” dediği gerekçesiyle yargılanan DTP’li Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Los Angeles Times Gazetesi’nde yayınlanan röportajı nedeniyle hakkında dava açılan Batman Belediye Başkanı DTP’li Hüseyin Kalkan’ın yargılanmasına Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya Kalkan katılmazken hazır bulunan avukatları, “Müvekkilimin bu yönde sarfetmiş olduğu sözler bir çok siyasi parti başkanları, bir çok yazarlar da söylemiştir. Dolayısıyla müvekkilim kendi demokratik hakkını kullanarak kendi görüşlerini açıklamıştır. Suç işleme kastı ile hareket etmemiştir” dedi.

Savcı Sacit Yılmaz, mütalaasında, sanık belediye başkanının Los Angeles Times adlı gazeteye verdiği röportajında, “Statüko değişmezse Kürtler giderek Kuzey Irak’a yaklaşacak ve ayrılıp onlarla birleşme isteyecektir” dediğini belirtti. Savcı Yılmaz, mütalaasında, bu açıklama üzerine ulusal bir gazetenin de sanıkla röportaj yaptığını ve sanığın bu kez, “Şiddet en azından amacı olan bir eylem türüdür. Terör hiçbir amaç olmadan yapılır. PKK silah bırakmak istiyor ama onları eşkıya gibi göstermek istiyorlar. Benim hizmet ettiğim kentin yüzde 80’i dağdakiler gibi düşünüyor. Diyarbakır ve Batman’daki olayların ardından kentimizden 200 genç dağa çıktı. Onlar bir amaç için dağa çıktı. Bırakın gelsinler mecliste politikaya atılsınlar. Elinde silah olmayan binlerce insan dağdakiler gibi düşünüyor. Abdullah Öcalan Kürt halk önderidir. O, Türkiye üzerinde oynanan oyunları anlattı. Söyledikleri Türkiye için bir şanstır. Çözüm için sözleri dikkate alınsaydı, bunları konuşmuyor olacaktık. Kendisini Kürt halkının lideri olarak görüyorum. Onsuz olan bir gelişme çözüm olamaz. Söyledikleriyle milyonları peşinden sürükleyen bir liderdir” dediğini bu nedenle yasadışı örgüt propagandası yaptığını PKK’nın faaliyetlerini meşru göstermeye çalıştığını, müzahir kitleyi ise Abdulah Öcalan’a bağlılık konusunda etkilemeye çalıştığı gerekçesiyle cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme, sanık Hüseyin Kalkan’ı 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası’nın 7/2 maddesi uyarınca ‘Yasadışı örgütün amacının propgandasını yapmak’ suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıl hapis cezasına çarptırdı, mahkeme cezayı 10 aya indirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious