Batman Valisi: Çocukların durumu iyi

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Batman Valisi Haluk İmga, kuş gribi şüphesiyle hastaneye yatırılan çocukların durumlarının iyi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Vali İmga, kuş gribi şüphesiyle Gercüş Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan 3 çocuğu ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu. Vali İmga, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, kuş gribinin görülmesi üzerine oluşturulan kriz masasının hemen çalışmalara başladığını söyledi.

Gercüş’ün Boğazköy köyünde 6 Şubat 2007 tarihinde hayvan ölümlerinin başladığını ve 5 günde 170 kanatlı hayvanın telef olduğunu belirten İmga, bunun üzerine alınan numunelerin Elazığ’a gönderildiğini ve dün sonucun pozitif olduğunun bildirilmesi üzerine Boğazköy, Aydınlı ve Rüzgarlı köylerinin karantinaya alındığını bildirdi.

Şu ana kadar 924 kanatlı hayvanın itlaf edildiğini ifade eden Vali İmga, şöyle dedi:
"Mağara köyünü de karantinaya dahil etmeyi düşünüyoruz. Ayrıca bu köylere yakın olan ve sulama amaçlı kullanılan göçmen hayvanların göç yolu üzerinde bulunan Kırkat Göleti’ni de ilaçlayacağız. Hastanede bulunan çocukların durumları iyi. Mevsim hastalıkları olabilecekleri tahmin ediliyor. Fakat her ihtimale karşı kan tahlilleri alınarak Ankara’ya gönderildi. Fakat şu ana kadar kuş gribi seyri görülmedi. Gerekli çalışmalarımız sürüyor. Kriz masası tüm tedbirleri aldı." Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hasan Irmak da Gerçüş’te kuş gribi vakasına rastlanması nedeniyle buraya gelmeden önce, şüpheli vakalarda uyarı amaçlı olarak 81 il valiliğine genelge gönderdiklerini kaydetti.

Hastaların durumun iyi olduğunu ve tedavilerinin sürdürüldüğünü belirten Irmak, "Paniklemeye gerek yok. Sağlık ekiplerimiz kuş gribinin çıktığı yerlerde taramaları yapıyor" dedi.

Boğazköy köyünde itlaf ekiplerinin başında bulunan Batman Tarım İl Müdür Vekili Cemal Tüzün de olayı haber alır almaz köye geldiklerini ve 50 kişilik ekiple itlaf çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Boğazköy köyünde kanatlı hayvanların tümünü itlaf ettiklerini anlatan Tüzün, "diğer köylerde de itlaf çalışmasını sürdüreceğiz. Ayrıca dezenfeksiyon çalışması devam ediyor" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious