Batman'da hava kirliliği 'Kırmızı alarm' verdi

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Çevre Orman Bakanlığı hava kalitesi izleme istasyonundan alınan sonuçlar Batman'ın hava kirliliği felaketiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hava kalitesi ölçüm cihazından her saat başı alınan rakamlar, Dünya Sağlık Örgütü verilerinin neredeyse 4 katı. Akşam saatlerinde başlayan hava kirliliği gece yarılarına kadar devam ediyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Batman'a kurulan hava kalitesi ölçüm cihazından alınan sonuçlar alarm derecesi gösteriyor. Saat 17.00'den itibaren başlayan hava kirliliği ilerleyen saatlerde 500'leri aşıyor.

Batman Valiliği bahçesinde bulunan hava kirliliği ölçüm cihazınca alınan veriler Çevre ve Orman Bakanlığı'nın web sayfasına aktarılıyor. Ölçümler saat başında ınternet aracılığıyla kamuoyuna duyuruluyor.

Batman'da en son yapılan ölçümlerde, kükürtdioksit oranı saat 17.00'de 155, saat 18.00'de 301, saat 19.00'da 537, saat 20.00'de 473 olarak tespit edildi.

Dünya sağlık örgütünün günlük ortalama kükürtdioksit oranı sınır değerlerinin 125 olduğuna dikkati çeken uzmanlar, "Avrupa Birliği (AB), günlük sınır değeri olan 125 parametresinin aşılmasını sağlık açısından endişe verici olarak buluyor. Batman'da sınır değerleri 4 katına çıkmış durumda. Hava kalitesi korunma yönetmeliğine göre ise günlük sınır değerlerinin 400'ü aşmaması gerektiği belirtiliyor. Batman'da saat 17 ile saat 21 arasında ortaya çıkan hava kirliliği oranlarının insan sağlığı üzerinde oldukça önemli etkiler bıraktığı uzmanlar tarafından belirtiliyor. Yaşanan hava kirliliği alarmıyla ilgili yetkililerin sessiz kalması endişeyle karşılanıyor." diye konuştu.

Batman Çevre Orman İl Müdürlüğü yetkilileri ise hava kirliliğinin önlenmesi için, apartman, resmi kurum ve kuruluşları ile iş merkezlerinde kalorifer yakma saatlerine riayet edilmesini, hava sıcaklığının 15 derecenin üzerinde olduğu günlerde kaloriferlerin kullanılmaması konusunda uyarıda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious