Batman'da iptal kararına sert protesto

Batman'da iptal kararına sert protesto.20294
  • Giriş : 07.06.2008 / 20:31:00

Batman'da 20 sivil toplum kuruluş temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü hakkında verdiği karar protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yılmaz Ekinci'nin haberi

Anayasa mahkemesinin başörtüsü yasağının kalkması yönündeki meclisin yapmış olduğu yasa değişikliğini iptal edilmesi üzerine batman’da düşünce ve inanç platformu adı altında bir araya gelen 20 sivil toplum kuruluşu basın açıklaması ile Anayasa mahkemesini protesto ettiler. Ellerinde 11 büyüktür 411, Allah’ın Emri yasaklanamaz şeklinde pankart ve döviz bulunan platform üyeleri gülistan caddesinde bulunan insan hakları anıtı önünde toplandılar.

Taraf Gazetesi yazarı Cihan Aktaş’ın katıldığı basın açıklamasında Aktaş, Allah’ın emri olan başörtüsü ile kızların yasak karşısında sıkıştırılması dünyanın hiçbir yerinde görülmezken Türkiye de devlet tarafından bu yasak uygulanıyor. Bunun kabul edilir bir yanı yoktur dedi.

Platform adına açıklama yapan Mazlum-Der Batman şube başkanı Mehmet Şat “Anayasa mahkemesi sahip olmadığı bir yetkiyi kullanarak meclis’in 411 oyla kabul ettiği, toplumun %80 desteklediği, fiili başörtüsü ayrımcılığına son vermeyi hedefleyen anayasa değişikliklerini iptal etmiştir. Aslında iptal edilen sadece Başörtüsü değil, insan hakları ve hukuk ta bu kararla iptal edildiğini söyleyen Şat açıklamasını şöyle sürdürdü.

Anayasada, Anayasa mahkemesini sadece “şekil” yönünden değil sınırlı bir şekilde inceleyebileceği amir bir hükümden, buna uymayıp esastan yapılan inceleme, kaynağını Anayasa’dan almayan hukuksuz bir fiildir. Adalet dağıtması gereken yargı kurumlarının bizzat yasaları ihlal edebilmesi, adalet mekanizmasına olan güveni zedelediği gibi Adalet’in Mülkün Temeli olduğu inancını da zedelemek” olduğunu belirten Mazlum-Der Batman şube başkanı Mehmet Şat “ Bu kararla bundan sonra yasama faaliyeti yapılması imkansızlaşmış parlamentonun yasama yetkisi gasp edildiğini ifade etti.

Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karırın toplumsal barışa dinamit koyma şeklinde yorumlayan Şat Sadece hukuk değil, toplumun dindarlığı, başörtüsü gibi yüzyılların ve inancın mirası bir değer de ayaklar altına alındığını belirterek laik devletin , milletin inançları ile savaştığı genel kanaatinin perçinleştiğini söyledi.

UTANÇ VERİCİ YASAK ENİNDE SONUNDA KALKACAKTIR

Düşence ve İnanç platformu adına açıklama yapan Mazlum-Der Batman şube başkanı Mehmet Şat; “Pervasızca başkalarının haklarını hiçe sayan kendilerini millet iradesinden üstün gören kişi ve kurumlar bilmelidir ki, kim ne tarz bir yorum yaparsa yapsın başörtülü kadınların yüksek öğretim kurumlarına alınmaması hem ulusal hem uluslar arası hukuka aykırıdır” diyen şat açıklamasına şöyle son verdi.

Anayasa mahkemesi çözümün değil sorunun bir parçası olmaya devam etse de bu gerçeğin üstünü örtmeye imkan yoktur. Başörtülü kadınlar yaşamaya devam ettiği müddetçe bu utanç verici yasak eninde sonunda kalkacaktır. Tarih ise yargı darbesi yapanların değil, hak mücadelesi içinde olanların başarısına tanıklık edeceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious