Batman'da kemençeli yürüyüş

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Batman Demokrasi Platformu tarafından organize edilen 1 Mayıs kutlamalarında işçiler kemençe ve def eşliği yürüyerek halay çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sanat Sokağı'nda bir süre kemençe ve def eşliğinde halay çeken işçiler, barış ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Daha sonra Batman Demokrasi Platformu adına dönem sözcüsü Halis Yakut, basın açıklamasında bulundu.

1 Mayıs işçi bayramı hakkında kısa bilgi veren Yakut, hükümet politikalarını eleştirdi. Ücretlerin gerilediğini, esnafın kan ağladığını ve işçilerin sosyal haklarına saldırıların devam ettiğini ileri süren Yakut, son dönemlerde yaşanan olaylara değindi.

Devletin operasyonları durdurması ve PKK'nın süresiz eylemsellik kararı alması talebinde bulunan Yakut, son dönemlerde belediye başkanları, demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum örgütleri üzerindeki baskıların son bulmasını ve tutuklanan sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerin serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

Eski DEHAP Batman İl Başkanı Mehdi Öztüzün ise, bölgede son dönemlerde yaşanan olaylara değindi. Olaylarda emperyalist ülkeler ve ABD'nin parmağının olduğunu ileri süren Öztüzün, atılan her taş ve sıkılan her kurşunun büyük Ortadoğu projesine hizmet edeceğini ifade etti.

Projeyi boşa çıkarmak için acıları ortaklaştırmak gerektiğine işaret eden Öztüzün, "Acıları ortaklaştıracağız. 14 PKK'lının acısı gibi öldürülen askerin ve Batman'da öldürülen polislerin acısını da içimizde hissedeceğiz. Büyük orta doğu projesi ancak böyle bozulur. sloganla bozulmaz." dedi.

Öcalan'ın konuşturulmamasının da bu projeyle ilgili olduğunu ileri süren Öztüzün, tecrit ABD tecridi olduğunu ifade etti.


"ÖCALAN, PROJENİN ŞEKİLLENMESİ İÇİN TESLİM EDİLDİ"


Başını ABD'nin çektiği Büyük Ortadoğu projesinin ayak seslerinin çok kanlı olarak geldiğini ileri süren Öztüzün, "Bölgede ve Türkiye'de yaşanan çatışmaları sadece birkaç etnik ve inanç sorunuyla açıklamanın yeterli olmadığını savundu. Atılan slogan ve sorumsuz demeçlerin halkları, inanç ve etnik gurupları bir birine karşı kışkırttığı için hiçbir şey ifade etmediğini savunan Öztüzün, "Slogan atmayalım, sloganlarla Büyük Ortadoğu Projesine zemin hazırlanıyor. Projenin şekillenmesi içinde Öcalan teslim edildi. Dönemin başbakanı da (neden teslim edildiğini bilmiyoruz) dedi. Aslında herkes biliyor ama aramızdaki kutuplaşma nedeniyle sesimiz birbirine gitmemektedir." şeklinde konuştu.

Yetkililere de seslenen Öztüzün, "Sorunu ne olarak düşünürsek düşünelim, ister terör, ister Kürt, ister Güneydoğu sorunu olsun. Ölenler bu ülkenin çocukları olduğu aşikardır. Pişmanlık afişlerinde şu sözler yer alıyor. (Kandırılmış vatan evlatları). Kandırılmış olsa da dahi bu vatanın evladır sizin deyiminizle. O zamanla onlara bir onurlu yol açılmalı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious