Batman'da 'Kuş Gribi' kesinleşti

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Batman ili Gercüş ilçesine bağlı Boğazköy Köyünde köy tavuklarında görülen Kuş Gribi virüsünün tipinin, ''H5N1'' olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tarım ve Köyişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, hastalık virüsünün tiplendirilmesi için Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilen numuneler üzerinde laboratuvar incelemelerinin yapıldığı belirtildi.

Laboratuvar incelemeleri sonucunda hastalık virüsünün tipinin ''H5N1'' olduğunun tespit edildiği bildirilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

''Boğazköy'de 8 Şubat 2007 tarihinde 793 muhtelif kanatlı hayvan tazminatlı olarak itlaf edilerek imha edilmiştir. Mihrak çevresindeki iki köyde itlaf işlemleri sürmektedir.

Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, Avrupa Komisyonu ve komşu ülkelere bildirim yapıldı.

Bölgeye takviye koruyucu kıyafet ve ekipman gönderildi.''

Açıklamada, son vakanın görüldüğü 31 Mart 2006 tarihinden bu yana köy tavukları ve yaban hayatında yapılan taramalar çerçevesinde, 740 örneğin laboratuvarlara intikal ettirildiği ve tamamının negatif çıktığı kaydedildi.

Ayrıca Batman'a komşu illerde yapılan aktif saha taramalarında başka ''mihrak'' tespit edilemediği bildirildi.

Açıklamada, tüm valiliklere önlemleri hatırlatıcı talimat gönderildiği ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious