Batman'da kuş gribi kontrol altında

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Batman Vali Vekili Aziz Mercan, Esentepe mezrasında şüpheli tavuk ölümleri sonucunda ortaya çıkan kuş gribi virüsünün kontrol altına alındığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mercan, yaptığı açıklamada, merkeze bağlı Doluca köyünün Esentepe mezrasında görülen şüpheli tavuk ölümleri nedeniyle alınan numunelerin Elazığ Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsüne gönderildiğini ifade ederek numunelerde kuş gribi hastalığının teşhis edildiğini anımsattı.

Mezranın karantinaya alındığını, yaklaşık 2 bin kanatlı hayvanın itlafına başlandığını belirten Mercan, Bayraklı, Şerbetli, Onatlı ve Selamet mezralarında da tedbir amaçlı olarak dezenfeksiyon ve itlaf çalışmasına başlandığını kaydetti. Mercan, şunları söyledi.

“Mezra karantinaya alındı. 3 kilometrekarelik alanda hem dezenfeksiyon hem de itlaf çalışması yapılıyor. Ekiplerimiz sağlık taramasını sürdürüyor. Vatandaşlarımıza sabun ve deterjan dağıtıyoruz. Ayrıca kanatlı hayvanlarla temas etmemeleri konusunda sürekli uyarılar yapılıyor. Endişe edilecek bir durum yok. İnsanlara bulaştığına dair bir bulgu yok. Şu ana kadar herhangi bir şüpheli vakanın gelmemesi sevindirici bir durumdur.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious