Batman'da Nevruz etkinlikleri iptal

Batman'da Nevruz etkinlikleri iptal.16620
  • Giriş : 20.03.2008 / 20:22:00

Batman’da 21 Mart günü yapılması planlanan kutlamalar Cumartesi gününe alınmak istenilince Batman Valiliği izin vermedi. Tertip komitesi iptal açıklaması yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın bir çok ülkesinde her yıl kutlanan 21 Mart Nevruz Bayramı etkinlikleri Batmanda iptal edildi. Batman’da 21 Mart günü yapılması planlanan kutlamalar Cumartesi gününe alınmak istenilince Batman Valilince izin verilmedi. 22 Mart Cumartesi günü Nevruz bayramın kutlamak isteyen tertip komitesi bir basın açıklaması yaparak iznin verilmemesi üzerine etkinlikleri iptal ettiklerini açıkladılar.
Demokratik Toplum Partisi(DTP) İl binasında etkinliklerini iptal edildiği yönünde basın açıklaması yapıldı.

Tertip komitesi adına bir açıklama yapan Hayrettin Çelik “ Komite olarak valilik makamına baş vuruda bulunarak etkinlikleri 22 Mart cumartesi günü gerçekleştirmek istedik. Bu günü istememizin temel nedeni; 21 Mart’ın Cuma’ya denk gelmesiydi. Cuma gününün İslam Aleminde kutsal sayılması ve aynı zamanda iş günü olması nedeniyle 22 Mart’ta yapılmasını uygun gördük diyen çelik çalışmaları da bu güne kadar cumartesi gününde yapılacakmış gibi sürdürdüklerini” söyledi.

Çelik açıklamasında ayrıca “tüm ısrar ve iyi niyetlerimize rağmen valilik Nevruz bayramı için izin vermeyeceğini beyan etmiştir. Bu reddediş, son dönemlerde yaşanan gerginlikleri daha da tırmandıracak bir yaklaşım olarak görülmelidir” diyerek açıklamasına şöyle devam etti.

“Yapmış olduğumuz başvurunun red edilmesi neticesinde, biz tertip komitesi olarak, yapmış olduğumuz planlamayı iptal ettiğimizi belirtir ve takınılan antidemokratik tavrı kınıyoruz” dedi.
Öte yandan Batman DTP Milletvekili Ayla Akat Ata ise 22 Mart 2008 cumartesi günü yapılacak şekilde hazırlıkların yapıldığını belirterek 13 mart’tan bu yana mahalle aralarında kutlamaların yapıldığını nevruz’u her yıl kutlandığı gibi kutlamak istediklerini ancak valilik tarafından izin verilmediğini bu yüzden etkinliklerin iptal ettiklerini belirtti.

Batman halkının 28 Mart’a kadar kutlamaları sokaklarda gerçekleştireceğini ifade ederek seçilmişler olarak halkımızın yanlarında kutlamalara iştirak edeceğiz dedi. DTP il binasında yapılan basın açıklamasına DTP Milletvekili Ayla Akat Ata, DTP İl Başkanı vekili M.Şirin Tekik ve çok sayıda partili katıldı.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious