Batman'da ölü bulunan 200 kuş dün imha edildi

Batman'da ölü bulunan 200 kuş dün imha edildi.63969
  • Giriş : 29.01.2008 / 07:26:00
  • Güncelleme : 29.01.2008 / 00:52:54

Batman Tarım İl Müdürlüğü ekipleri TPAO sahasında bulunan ölü kuşları toplayıp imha etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Batman Tarım İl Müdürlüğü ekipleri TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı )sahasında bulunan ölü kuşları toplayıp imha etti.

Yapılan ilk tahlillerde kuş gribi belirtilerine rastlanmadığını belirten Tarım İl Müdürü Erdal Özer, ileri tetkik için bazı kuşların Elazığ Veterinerlik Araştırma Merkezi'ne gönderildiğini, tarladaki ölü kuşların ise ekiplerce toplanıp toprağa gömüldüğünü ifade etti.

Kent merkezi ve köylerde rutin olarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Özer, her türlü ihtimal ve bulguyu değerlendirdiklerini söyledi. Daha önce de benzer şekilde yaşanan kuş ölümlerinin negatif çıktığını belirten Özer, "Geçen yıl yine bu mevsimde kuş ölümleri yaşandı. Tahlil sonuçlarlından bazılarının soğuktan bazılarının tarlalara serpilen fare zehiri gibi zirai ilaçlardan olduğu tespit edildi. Elazığ'dan gelecek olan sonuçlarla ölüm nedeni daha iyi tespit edilecek." diye konuştu.

Batman İl Sağlık Müdürü Hasan Demir de yaptığı açıklamada, TPAO Batman Bölge Müdürlüğü sahasında ölü bulunan 200 kuşta ilk belirlemelere göre kuş gribi virüsüne rastlanmadığını ifade etti. Daha ileri testler için kuşların bir kısmının Elazığ'a gönderildiğini hatırlatan Demir, "Kesin sonuçlar o zaman belli olacak. Kuş gribine ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. Mevsim itibariyle çalışmalarımız daha da yoğunlaştı. Rutin olarak bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz. Bu konuda sürekli teyakkuzdayız." dedi.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious