Batman'da petrol boru hattı delindi

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Kozluk-Şelmo petrol sahasından Batman Botaş tesislerine gelen boru hattı çürüme sonucu delindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Olay yerinde çalışma başlatan Botaş yetkilileri, yaklaşık 500 metrelik dere yatağı alanına akan petrolden 800 varili topladıklarını ifade etti.

Kozluk-Şelmo petrol sahasından Batman Botaş tesislerine gelen boru hattının delinmesi sonucunda yaklaşık 950 varil petrol dere yatağına aktı.

500 metrelik alana yayılan petrol akıntısından buğday ve mercimek tarlası da zarar gördü. Boru hattının delinmesiyle birlikte yüzlerce varil petrol, çevredeki ekili alanlara yayıldı.

Bıçakçı köyünde oturan Cafer Yıldız, buğday ve mercimek tarlalarının tamamen petrol altında kaldığını ifade ederek, zararının büyük olduğunu söyledi. Bu arada toprakları zarar gören Bıçakçı köylüleri sakinleri de hasarlarının karşılanması için Botaş'a dava açacaklarını kaydetti.

Botaş ekipleri, boru hattının delinmesiyle birlikte dereye akan petrolü toplayabilmek için tankerlere motopomplarla işlem yaptı.

Yaklaşık 950 varil petrolün dereye aktığını söyleyen Botaş yetkilileri, bunun 800 varilinin tankerlerle alındığını ifade etti. 100 varil petrol zararı tespit ettiklerini belirten yetkililer, köylünün zararı varsa karşılanacağını belirtti.

Petrolün tarlalardan ziyade dere yatağından aktığını belirten yetkililer, çevre ve toprak kirliğinin söylendiği kadar olmadığını açıkladı.

Petrol boru hattının delindiği alanda incelemelerde bulunan Batman Çevre İl Müdürü İbrahim Ulusoy, boru hattının delinmesi sonucu yaklaşık 500 metrelik alanda toprak kirlenmesi yaşandığını belirtti.

Petrolün dere yatağına akması sonucu tarlaların fazla zarar görmediğine işaret eden Ulusoy, çevre ve toprak kirlenmesinin giderilmesi için Botaş ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) yetkilileri ile çalışmalara başlayacaklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious