Batman'da petrol üretimi artırılacak

  • Giriş : 07.09.2007 / 14:43:00

Raman'da 7 kuyuya jel solüsyon enjekte edilerek petrol üretimi artırılacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğü tarafından Raman petrol sahasında pilot seçilen 7 kuyuya jel solüsyon enjekte edilerek, petrol üretiminin yüzde 40 oranında artırılması hedefleniyor.
Batman Bölge Müdür Vekili Erdal Coşkun, Türkiye'de petrolün ilk bulunduğu Raman sahasında, petrol üretimini arttırmak için yeni bir yöntemi uygulamaya koyduklarını söyledi.

Bölgede bulunan 600 milyon varil petrolü su yüzüne çıkarmak için çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirten Coşkun, petrol üretimini arttırmak amacıyla dünyanın bir çok ülkesinde uygulanan jel sistemini Raman sahasında hayata geçirdiklerini bildirdi.

Coşkun, "Pilot bölge seçilen 7 kuyuya enjekte edilecek jel solüsyonuyla kaçakları önleyeceğimiz gibi, suyun kuyuya girişini azaltacağız. 'Kuyulara Su Girişini Önleme Projesi' olan bu çalışmayla, petrol üretimi yüzde 40 oranında artacaktır" diye konuştu.

"Üretim Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz üç vardiya halinde çalışarak kuyulara jel basıyorlar" diyen Coşkun, "Bunun sonucunu 15 gün içinde almayı amaçlıyoruz. Jel, su yollarını kapatacak böylece petrol üretimi daha rahat olacaktır" dedi.

Raman sahasından petrol fışkırıyor

Raman sahasında bu yıl içinde 6 yeni kuyu açıldığını bunun 4'ünde petrol üretimine başlandığını, iki kuyudan da olumlu sonuç alacaklarına inandıklarını ifade eden Coşkun, bu kuyuların da faaliyete girmesiyle 6 kuyudan günlük üretimin 300 varili bulacağını kaydetti.

Coşkun, Raman bölgesinde TPAO'ya ait yeni bir sistemin denendiğini ve 3.5 milyon dolarlık MR-7000 kulesiyle sondaj yaptıklarını belirterek, "1948 yılında Raman Dağı'nda yapılan ilk sondajda petrol bulunmasından günümüze kadar bu sahada 200 kuyu açıldı. Halen 145 kuyudan günlük 6 bin varil petrol elde ediliyor. Raman'daki kuyulardan günlük üretimin yüzde 35'i çıkarılıyor" dedi.

"Günlük 20 bin 500 varil petrol üretiliyor"

Batman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı sahalarda 2007 yılında 28 kuyu açıldığını, 5 kuyudaki sondaj çalışmalarının sürdüğünü de bildiren Coşkun, Batman, Nusaybin, Diyarbakır ve Suriye sınırında sürdürülen çalışmaların umut verici olduğunu belirtti.

Coşkun, Batman'da ayrıca Sultanyolu, Kırtepe, Yeniköy kuyularında da petrol üretmeye başladıklarını, 28 kuyudan günlük bin 200 varil petrol üretimiyle TPAO'nun Batman'daki petrol üretiminin 20 bin 500 varile çıktığını belirtti.

Coşkun, "1948 yılından bu yana yapılan sondajlarda yer altındaki petrolün sadece yüzde 20'si çıkarıldı. Bölgedeki toplam rezerv ise 600 milyon varil dolayında. TPAO'nun Batman bölgesinde 620 petrol kuyusu var. Bu kuyulardan da günlük 20 bin 500 varil petrol üretiliyor. İtalya'dan ithal edilen tekerlekli sondaj kuleleriyle zaman kazanıyoruz. Bu nedenle sondaj sayısının giderek artacağına inanıyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious