Batman'da sağlık taraması başladı

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığınca, Batman'da kuş gribi vakalarına rastlanmasının ardından bölgede tüm yerleşim birimlerinde sağlık taraması başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Boğazköy köyündeki tavuklarda dün kuş gribi hastalığının tespit edilerek itlaf çalışmalarına başlandığı, olayın insan sağlığı ile ilgili boyutunun da acil olarak değerlendirildiği belirtildi. Batman ve komşu illerin İl Sağlık Müdürlüklerinin konudan haberdar edildiği ve Batman İl Sağlık Müdürlüğünden söz konusu köye bir sağlık ekibi gönderildiği ifade edilerek, Bakanlık tarafından oluşturulan uzman ekibin de halen bölgede incelemelerine devam ettiği kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Bölgede tüm yerleşim birimlerinde sağlık taraması başlatılmıştır. İlk alınan bilgilere göre, bölgede insan vakası bulunmamaktadır. Hasta ve ölü hayvanlarla yakın teması olan bir kişi klinik bulguları olmamakla beraber takip amacıyla hastanede gözlem altında tutulmaktadır. Hasta veya ölü hayvanlarla temasları olmamakla birlikte üst ve alt solunum yolları enfeksiyon bulguları olan ve bölgede ikamet eden 3 çocuk ise hastanede gözlem altına alınmıştır. Bu 4 kişiden alınan örnekler Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi tarafından incelenip sonuçları kamuoyu ile paylaşılacaktır. Takipte tutulan hastaların genel durumları iyidir. Halen Kuş Gribi tanısı konan hasta yoktur.”

ALINACAK ÖNLEMLER

Bu tür olayların kontrolünde ve insanlara olabilecek bulaşın önlenmesinde kamuoyunun zamanında doğru bilgilendirilmesinin önem taşıdığına dikkat çekilen açıklamada, özelikle hayvan vakalarının tespit edildiği bölgelerde şu önlemlerin alınması istendi:

“-Kümes hayvanları ile korunmasız temastan kaçınılmalı,
-Hasta veya ölmüş hayvanlarla kesinlikle temas edilmemeli,
-Bilhassa çocukların kanatlı hayvanlarla teması engellenmeli,
-Daha önce hasta veya ölmüş kanatlı hayvanlarla teması olanlar da en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.”

5 KİŞİLİK HEYET İNCELEMELERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Irmak'ın da aralarında bulunduğu heyet, bölgede incelemelerini sürdürüyor.

Sağlık Bakanlığınca Batman'da görevlendirilen heyette Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı Yard. Doç. Dr. Irmak'ın yanı sıra, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Salih Hoşoğlu, aynı üniversiteden Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melikşah Ertem, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bulaşıcı ve Salgın Hastalıklar Dairesi Başkanlığından Dr. Vedat Buyurgan ve Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Viroloji Laboratuarı Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Alper Aksözek bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious