Batman'da utanç verici çevre kirliliği

Batman'da utanç verici çevre kirliliği.15382
  • Giriş : 29.10.2008 / 15:19:00

Batman, kent merkezini ikiye bölen İluh Deresi'ndeki kirliliğin utanç boyutunda olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği üyeleri, kent merkezini ikiye bölen İluh Deresi'ndeki kirliliğin utanç boyutunda olduğunu söyledi.

Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argunağa, İluh Deresi'nde artan kirliliğe dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı.

Yıllardır dikkat çekmelerine karşın kirliliğin önlenmesi konusunda herhangi bir çaba harcanmadığını ileri süren Argunağa, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Özellikle yaşanan son sel felaketinin ardından kentin bir bölümünün evsel atıkları İluh Deresi'nde açıktan akmaya başlamıştır. Bu kentimiz adına büyük bir ayıptır. Bu ayıba son dönemde yeniden petrol kirliliği de eklenmiş bulunmaktadır. Bu kentin seçilmişleri, sivil toplum kuruluşları açıktan akan kanalizasyon suları ve petrol türevleri kirliliğini görmüyormuş gibi duyarsızlar. Bu duyarsızlığı kabullenmiyoruz ve kabullenmeyeceğiz.''

Dereye akan petrolün kaynağının açıklanmaması ve halktan özür dilenmemesi halinde kurumları teşhir edeceklerini belirten Argunağa, açıklamasını şöyle tamamladı:

''Yargı yoluna başvurmadan önce son kez İluh Deresi'nin ıslahı için çağrıda bulunuyoruz. Gelin bu ayıba hep birlikte son verelim. Derenin temizliği için herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bu dere çevresinde yaşayan halkımızı tehlikeli hastalıklar bekliyor. Halkımızı, İluh Deresi'nin temiz tutulması konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bu ayıba ve rezalete artık yeter diyoruz.''

Eyleme katılanlar bir süre ''Çevre nöbetindeyiz'', ''Çok geç olmadan'' ve ''Her şey temiz Batman için'' yazılı pankartlarla yürüdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*