Batman'da uyuz salgını devam ediyor

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Batman'da geçtiğimiz hafta okullarda baş gösteren uyuz salgını bir türlü önlenemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Eğitim Müdürlüğü okullarda yapılan sağlık taramalarında bin 340 öğrencide uyuz hastalığının tesbit edildiğini ifade ederken, Sağlık Müdürlüğü her kaşınan öğrencinin uyuz olmadığını belirterek gerçek anlamda uyuz vakasının 200 olduğunu açıkladı.
Uyuza yakalanan öğrencilere yatak istirahati veriliyor. Eve gönderilen hastalar aileleri ile birlikte ilaç tedavisi altına alınıyor. Batman'da bulunan 9 ilköğretim okulunda uyuz vakaları görülürken, okul isimleri ve burada uyuz hastalığına yakalanan öğrenci sayıları ise şöyle belirlendi.

Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, Batman İlköğretim 76, Mehmet Akif İlköğretim 96, Hürriyet İlköğretim 70, Necat Nasıroğlu İlköğretim 200, İMKB İlköğretim 21, Ziya Gökalp İlköğretim 15, İmam Hatip Lisesi 1, 100. Yıl İlköğretim 466, Karatay İlköğretim 200. Bu arada Sakarya İlköğretim Okulu'nda görülen uyuz salgınında hastalığa yakalanan öğrenci sayısı hakkında bilgi verilmedi.

Uyuz vakası tespit edilen 9 okulda sınıflar ilaçlanmaya başlandı. Öğrencileri sağlık taramasından geçiren doktorlar öğrencilere hijyen konusunda uyarılarda bulundu.

Kaşıntı nedeniyle bin öğrencinin uyuz şüphesiyle eve gönderildiğin belirten Sağlık İl Müdürü Dr. Hasan Demir, gerçek anlamda uyuz teşhisi konmuş öğrenci sayısının 200 olduğunu ileri sürdü.

Bahar ayı nedeniyle birçok kişinin alerjik nedenlerden bir kısmının ise psikolojik olarak kaşındığını savunan Demir, kaşınan öğrenciler önlem amaçlı olarak eve gönderiliyor. Her hangi bir salgın tehlikesi olmadığını ifade etti.

Hastalığın hijyen koşullarına uyumamasından kaynaklandığını belirten Demir, uyuz vakası ile daha etkin mücadele etmek için evlerin dezenfekte edilmesi gerektiğini ileri sürdü.

Dr. Hasan Demir, hastalığın tamamen ortadan kaldırılması içinde hastalık teşhisi konan vatandaşları da tedavilerini eksiksiz yerine getirmeleri konusunda uyardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious