Battaniye fabrikasında yangın

Battaniye fabrikasında yangın.5797
  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Uşak’ta 3 katlı battaniye fabrikasında çıkan yangın kontrol altına alınamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Edinilen bilgiye göre Sarayaltı Mahallesi İkinci Kenar Sokak’ta bulunan Şevket Daşçı ve Fahri Aslan’a ait 3 katlı Özbay Battaniye fabrikasının imalathane ve depo bölümünde saat 00.30 civarında bilinmeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangına Uşak Belediyesi İtfaiye ekipleri müdahale etti. Yaklaşık 3 saattir süren yangın bütün fabrikayı sarmış durumda. 9 arazözün aynı anda müdahale ettiği yangın bütün çabalara rağmen kontrol altına alınamıyor. Yangına Uşak Tekstil Organize Sanayi Bölgesi ve Nuri Şeker Fabrikası itfaiye araçları da müdahale etti. Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Avukat Muhammed Bakır Mutlu olay yerinde itfaiye ekiplerini bizzat yönlendirerek yangının başka fabrikalara sıçramasını önledi. Polis bölgede geniş güvenlik önlemi alırken, ambulans ekipleri de yangın mahallinde zehirlenmelere karşı hazır bulundu.

Yangının çıkış sebebi ve hasar tespit çalışmaları henüz yapılamazken, hasarın tahmini olarak 1 trilyon olduğu belirtiliyor.

Uşak’ta battaniye fabrikasında çıkan yangın yaklaşık 5 saattir devam ediyor.
Uşak Belediyesi Organize Sanayi Bölgesi Banaz İlçe belediye itfaiye ekipleri, şeker fabrikası ve havaalanına ait toplam 15 arazöz yangına 23.30’dan beri müdeahale ediyor. Arazözlerden 11’i söndürme çalışması yaparken, 4 arazöz ise su taşıyor. Yangının 4 katlı binanın ikinci katında başladıktan sonra hızla diğer katlara sıçradığı öğrenildi. Yangının birinci katta bulunan iplik makinaları ve elyaflara sıçraması, itfaiyenin yoğun çabaları sonucu önlendi.

Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Avukat Muhammet Bakır Mutlu ile Uşak Belediye Başkanı Özel Kalem Müdürü Özkan Çiftçi, 25 kişilik ekibin başında bizzat bulunarak yangın söndürme çalışmalarını yönlendirdi. Mutlu, olaya çok üzüldüğünü dile getirerek, "İtfaiye ekipleri hayatlarını tehlikeye atarak yangına müdahale ediyor. Fabrikada büyük ölçüde elyaf bulunduğu, söndürülen yerler elyaf tutucu madde olduğu için tekrar yanmaya başlıyor. Elimizden geldiği kadar yangının alt kısımdaki elyaf ve makinalara saçramaması için çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde çok kapsamlı iki arazöz daha takviye etmeyi düşünüyoruz. Şu anda basına bir açıklama yapmak istemiyorum. Böyle yangınlar çıktığı zaman içim yanıyor." dedi.

Olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious