Batu: Hizbullah ile görüşülmeli

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

CHP Milletvekili Ünal Batu, " Türkiye’nin ilgili servisleri mutlaka Hizbullah ile görüşmelidir. Böylesi bir gelişme son derece yararlı olur" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye’nin Lübnan’a asker göndermesi tartışmalarıyla ilgili görüşlerini Cihan’a açıklayan Batu, bölgenin önemli bir ülkesi olan Türkiye’nin Hizbullah ile görüşmesinin faydalı olduğunu ifade etti. Amerika’nın tek süper güç olarak dünyadaki tüm terör örgütleri ve muhalif hareketler ile temas halinde olduğunu ifade eden Batu " Türkiye belki bir dünya gücü değil ama bölgesinde çok güçlü ve önemli bir ülke. Türkiye, Lübnan’a asker gönderecekse, Hizbullah’ın da bu konuda ne düşündüğünü öğrenme hakkına sahiptir. Bu son derece normaldir" diye konuştu.

Batu, Amerika’nın İsrail’in Lübnan’ı yerle bir etmesine göz yumarak Hizbullah’ı parlattığını ve Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ı ikinci Abdulnasır yaptığını kaydetti. Batu, İsrail’in BM kararı gereği değil, Hizbullah karşısında aldığı zayiatlar sonucu ateşkese yanaştığını ifade ederek şunları söyledi: " Türkiye Lübnan’a asker göndermesi konusunda ağır bir baskı altında. Amerika, İsrail ve Lübnan Ordusu Hizbullah’ı bitirmek için antlaşmalarına rağmen bunu yapamadılar. Türkiye’nin bölgeye asker göndermesinin istenmesi konusunda açıklanmayan noktalar var. Hizbullah’ı bitirmek için bizi mi kullanmak istiyorlar?"

CHP Milletvekili Batu, Başbakan Erdoğan’ı da Lübnan’a asker göndermeye istekli görünerek aceleci davranmakla suçladı. Batu, ’Lübnan’a asker gönderelim, bölgede bayrak gösterelim’ şeklindeki yorumları ise " Bunlar ancak kahve köşelerinde yapılacak konuşmalar olabilir" şeklinde değerlendirdi.

İsrail’in hiçbir gücü umursamadığını ve kural tanımadığını ifade eden Batu, BM, AB ve İKÖ gibi örgütlerin tüm saygınlıklarını kaybettiklerini söyledi. Türkiye’nin hava sahasını kullanan İran uçaklarını araması konusuna da değinen Batu, şöyle konuştu: " Türkiye’nin İran uçaklarını araması uluslar arası kurallara uygundur. Ancak Türkiye, İran uçaklarını ararken, Amerika’nın silah taşıyan TIR’larını arayamıyorsa işte bu Türkiye’nin çaresizliğini gösterir. İran’a yapılanın aynısı Amerika’ya da yapılabilirse doğrudur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious