Batum Havalimanı'nın temeli atıldı

Batum Havalimanı'nın temeli atıldı.6370
  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Batum Havalimanı'nın temeli atıldı, serbest ticaret anlaşması yolda...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnşası TAV tarafından üstlenilen Batum Uluslararası Havalimanının temeli Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikheil Saakaşvili, Gürcistan Başbakanı Zurab Noghaideli, birçok bakan ve Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in de katıldığı bir törenle atıldı
Törende bir konuşma yapan Mihail Saakaşvili ülkesinin Türkiye ile işbirliğinin büyük bir dostluk örneği olarak nitelendirdi.

'Kuzey komşumuz' sözleriyle nitelendirdiği Rusya'nın Gürcü vatandaşlarına vize uygulamaya başladığı dönemde Türkiye'nin Gürcistan'a vize uygulamasını kaldırdığını hatırlatan Saakaşvili, iki ülke arasındaki işbirliğinin çok parlak olduğunu ifade etti.

Gürcistan Cumhurbaşkanı, Türkiye ile ayrıca serbest ticaretle ilgili anlaşmalar yapma konusunda çalışmaların sürdüğünü söyleyerek, Gürcü mallarının Türkiye pazarına daha kolay girmesini ümit ettiğini söyledi.

Saakaşvili, sadece Tiflis ve Batum havalimanlarının inşaatı için Türk firmalarının 100 milyon dolarlık yatırım yaptığını vurgulayarak, bunun Gürcü ekonomisine yapılan çok büyük bir yatırım olduğuna dikkat çekti.

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ise, Gürcistan ile ticaret hacmini 2 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti. Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı projesinin uluslararası saygınlığa sahip olduğunu vurgulayan Tüzmen, iki ülkenin önemli projeler gerçekleştirdiğinin altını çizdi.

Tüzmen, Uluslararası Batum Havalimanı'nın iki ülke arasındaki ticaret hacminin artmasına katkı sağlamanın yanı sıra diğer ülkelere de hizmet edecek bir proje olduğunu kaydetti. Tüzmen, havalimanının bölge için bir serbest ticaret alanı oluşturulmasına katkı yapacağını ifade etti.

TAV Grubu Başkanı Dr Sani Şener, yaptığı açıklamada, gerek Gürcistan gerekse Türkiye için önemli olacak bir adımın temelinin atıldığını söyledi. Şener "Yükseliş sürecinde olan havacılık sektörü, havalimanı yatırımlarını da hızlandırdı. Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyada toplam havalimanı yatırımları milyar dolarlara ulaştı. Uluslararası Batum Havalimanı, Türkiye'nin uluslararası markası TAV'ın hizmetlerini yurtdışına taşıma yolundaki çalışmaları arasında önemli bir yer tutuyor. Önümüzdeki günlerde adımlarımızı daha da hızlandırarak yolumuza devam etmeyi hedefliyoruz" dedi.

İnşaat süresi bir yıl olarak belirlenen Batum Uluslararası Havalimanı, tamamlandığında yılda yarım milyonun üzerinde yolcuya hizmet verecek. Terminal inşaat alanı 4 bin m², inşaat alanı ise 232 bin m² olan Havalimanı, proje kapsamında gerçekleştirilecek yeni iç-dış hatları ve Hopa terminali, açık otopark ve bağlantı yolları, pist-apron-taksiyolları, itfaiye binası, itfaiye kamyon ve ekipmanları, yer hizmetleri ekipmanları, su, pis su, elektrik, data hatlarının getirilmesi ve altyapı hizmetleriyle modern havalimanlarından biri olacak.

TAV, 2005 yılı Eylül ayında, bölgede iş yapan Türk firması Urban ile birlikte, Tiflis Uluslararası Havalimanı için Gürcistan'da 77 milyon dolarlık bir yatırım başlatmıştı. Avrupa ile Uzakdoğu arasında havayolu taşımacılığında köprü görevi görecek Uluslararası Tiflis Havaalanı'nın yeni bölümlerinin önümüzdeki aylarda açılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious