BAÜ Senatosu Fransa'yı kınadı

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Senatosu, Ermeni soykırımı olmadığını ifade edenleri suç sayacak kanun teklifini meclisinde görüşmek üzere gündemine alan Fransa'ya tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BAÜ Senatosu, yaptığı yazılı açıklamayla Fransa'nın oy kaygısıyla tekrar tekrar ısıtıp gündeme getirdiği sözde Ermeni soykırımı konusundaki son gelişmeleri hayretle ve esefle takip ettiğini belirtti. Bu kanunun çıkmasının, demokrasinin en temel ilkelerinden biri olan ifade özgürlüğünü yasaklayan bir ülkeyle ilişki kurulmasını her seviyede engelleyeceği ifade edilen açıklamada, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin adeta yok sayılacağı vurgulandı.

Fransız Parlamentosu'nun bu tutumunun Türk Fransız ilişkilerine şimdiden tamir edilemeyecek büyük zararlar vereceği endişesi taşıdıklarına dikkat çekilen açıklamada, "Balıkesir Üniversitesi Senatosu, küçük siyasi hesaplar için tarihi çarpıtarak, tek yanlı ve yanlış iddialara dayalı gerekçelerden hareketle konunun gerçek yüzünün tarihçilere bırakılması yerine siyasi alana çekilerek büyük milletimizi rencide edecek ve derinden yaralayacak kararlardan medet uman ve bir yasama organını bu amaçlar için kullanmaya yeltenmeyi, tarihi uzun yıllara dayanan Türk Fransız dostluğunu temelinden sarsacak ve tehlikeli boyutlara taşıyacak girişimler olarak görmektedir. Fransa Millî Meclisi'ndeki evrensel ilkelere de aykırı olan bu kanun teklifini şiddetle kınadığımızı, Türk ve dünya kamuoyuna ilan ediyoruz." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious