Bavula parasını dolduran İstanbul'a geliyor

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

EBSO Başkanı Taşkın, 'Bavula parasını dolduran İstanbul'a, yorganını sırtına alan İzmir'e geliyor' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, İzmir'in ekonomik panoramasını çizdiği basın toplantısında, şehrin ekonomik problemlerinin kaynağında göç olduğunu, yatırımların göçü karşılayacak boyutta olmadığını söyledi.

EBSO Aydemir Aşkın Toplantı Salonu'nda yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Taşkın, bavula parasını dolduranın İstanbul'a, yorganını sırtına alan işsiz vatandaşın ise İzmir'e geldiğini belirterek, göçün en önemli problem olan işsizliği körüklediğini anlattı. İzmir'e okumak için gelen 50 bin öğrencinin bile çoğunun okul bittikten sonra şehre yerleştiğini anlatan Taşkın, ''Yatırımların hızı, bunları karşılamaya yetmiyor. BMC, Vestel, Tofaş gibi çok büyük ana yatırımcıları İzmir'e kazandırmamız lazım. Göçü durdurmamıza imkan yok ama büyük yatırımları bölgemize çekerek işsizliğin önüne geçebiliriz'' dedi.

Geçen hafta İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) tarafından açıklanan Ege raponuna da değinen Tamer Taşkın, raporda belirtilen İzmir'in sıkıntılarının doğru olduğuna inandıklarını, ancak İzmir'in geleceği için bardağın dolu taraflarını kamuoyuyla paylaşmak gerektiğini kaydetti. Rapordaki gerçeklerin daha da olumlu seviyelere çıkarmak görevinin kendilerinde olduğuna işaret eden Taşkın şöyle konuştu: Yurtiçi ve yurtdışı yatırımcıların gelmesi, mevcutların korunması ve sürdürülebilir bir gelişmenin sağlanması için olumlu imaja gereksinim duyuyoruz. Bütün siyasi partilere eşit mesafede durmanın, yapılan iyi ve olumlu şeyler için teşekür etmenin, ihtiyaçları dile getirerek talepkar olmanın ilimizin kalkınması adına önemli olduğuna inanıyoruz. Bardağın dolu taraflarını herkesle paylaşarak eksik ve geciken projelerini de şehrin önderleri olarak bizler biraraya gelmek suretiyle çözüm için uğraşıyoruz. Yapılması gerekenleri diyaloglar yoluyla yapması gerekenlere iletmek için elimizden gelen gayreti gösteariyoruz.''

Önümüzdeki seçime kadar İzmir'de adı konmuş ve sürekli tekrarladıkları tüm konuların biteceğini umut ettiklerini açıklayan Taşkın, çevre yolunun tamamlanması, havayolu terminali, liman özelleştirilmesi, organize sanayi bölgelerine doğalgazın gelmesi konularının adı konulan projeler olduğunu hatırlattı. Doğalgaz kullanımının 2004 yılına göre 2005 yılında yüzde 61 oranında arttığını, EBSO üye sayısının 2005 sonunda 6058 iken 2006 yılının ilk beş ayında 6460'a yükseldiğine dikkat çeken Taşkın, ''İhracat 2000 yılında 5 milyar dolar iken geçen yılın sonunda yaklaşık 2,5 kat artarak 12 milyar 770 milyon dolara yükseldi. İzmir GSYİH'da yüzde 7.6 katkısıyla Türkiye genelinde üçüncü sırada yer alıyor. Vergi geliri sağlayan iller arasında da İzmir 10 milyar YTL dördüncü sırada yer alıyor. Ege Bölgesi devlete aktardığı her 100 YTL'ye karşılık 47 YTL pay alıyor. Bu da İzmir'in ülkeye aldığından çok verdiğini gösteriyor. 2006 yılının ilk üç aylık döneminde de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde42,95 artışla 1827 şirket kuruldu. Ve aynı dönemde kapanan şirket sayısı 458'dir. Buna karşılırk İzmir'de her kapanan şirkete karşılık 4 şirket açılmaktadır'' dedi.

İzmir, altyapıları tamamlanmış, OSB'leri ile sanayi kültürü, limanı, ticaret imkanıyla beraber sanayileşme için hazır bir bölge ve şehir olarak işaret edildiğini kaydeden Taşkın, bunun en iyi örneğinin de EXPO'ya aday gösterilmesi olduğunu söyledi. İzmir havaalanına yeni terminalin yapılması, Avrupa'nın birçok şehrine uçuşların başlaması ve direkt uçuşların İzmir'in önünü açtığına dikkat çeken Taşkın, çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

"Hükümet ve bürokratların sanayi alanında İstanbul, Bursa ve Kocaeli'nin gereğinden fazla yoğunlaştığını, turizm alanında da Antalya ve Alanya sahillerinin gereğinden fazla dolduğunu kabul etmelerini istiyoruz. Çeşme yarımadasını, kaplıca ve golf turizmine binlerce kapasiteli yeni otel yapılması için aday göstermelerini bekliyoruz. Tire ve Aliağa organize sanayi bölgelerinin yatırımlarla dolması için doğalgaz ihtiyacının kısa sürede karşılanmasını istiyoruz. Sektörel teşvik verilmelidir. Bu sektörlerin ise kimya, plastik tersanecilik gelişmeye en uygun sektörler olarak bu alanlarda yerli ve yabancı sanayi yatırımlarını özendirmek hedeflenmelidir."

Genel ekonomiye yönelik sorulara da cevap veren Taşkın, son günlerde televizyonlarda para sayan ellerin çıkmaya başladığını, bunun da paradan para kazanma dönemine yeniden girildiğini gösterdiğini ifade etti. "Artık biz bunları unutmaya başlamıştık. Televizyonları izlemiyorduk. Şimdi tekrar haberler önem kazanmaya başladı. Her saat bir haberin ekonomide yeni bir dalgalanmaya yolaçıp açmayacağına bakıyoruz. Türkiye paradan para kazanıldığını tam unutuyordu, ama tvde ne zaman eller para saymaya başladı mı biz yatırımcılar ürküyor. Siyasi istikrar ve ekonomik istikrarla makro ekonomik dengelerin yeniden oturtulması gerekiyor. Birçok yabancı sermaye yatırımlarını bekleme fazına aldı" dedi.

Türkiye'nin dış borç açığının her zaman problem oluşturacağını, ithalatın artarak sürdüğünü, kaliteli kalitesiz ayrımı yapılmadan gümrüklerde yeterli denetimin yapılmadığını hatırlatan Taşkın, dış piyasalarda meydana gelen hareketlenmenin borsalarda birkaç puan düşüşle atlatılırken, Danıştay saldırısıyla Türkiye'de daha derin bir dalgalanma yaşandığını ifade etti. Taşkın, güvenliğin Türkiye için ne kadar önemli olduğunun bu olayla ortaya çıktığının altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious