'Bavulla para'da hayal kırıklığı yaşandı

'Bavulla para'da hayal kırıklığı yaşandı.9953
  • Giriş : 05.01.2009 / 11:59:00

Hükümetin kriz için açıkladığı ilk önlem olan "yurtdışındaki paraları getirme" planı hayal kırıklığı yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vatandaşların yurtdışındaki parasını "sorgusuz sualsiz" Türkiye"ye getirmelerine yönelik hayata geçirilen ve ilk 1 ayını dolduran planda umulan olmadı. Hükümetin kriz için açıkladığı ilk önlem planı olan "Varlık Barışı"na vatandaşların ilgi göstermediği belirtiliyor. Bankacılar, 22 Kasım"da uygulamaya geçen ve gelen parayla ilgili olarak yatırımcılara hiçbir sorgunun yapılmayacağı plan nedeniyle şu ana kadar yurtdışından bir paranın sisteme girmediğini ifade ediyor.

Uygulamaya ilgi gösterilmemesinin nedenleri arasında mevduatta bulunan sınırlı güvence gösteriliyor. Türkiye"de 50 milyar TL"ye kadar olan mevduatın güvence kapsamında olduğuna dikkat çeken bankacılar, kriz sonrasında Avrupa"daki çok sayıda ülkenin mevduata tam güvence verdiğini ve bunun Türkiye için bir dezavantaj olduğunu belirtiyor. Öte yandan Türkiye"ye getirdikleri para için her ne kadar “nerden buldun” sorusu sorulmayacak olsa da bazı yatırımcıların Maliye"nin “radarına” girmekten çekindiği kaydediliyor. Yani Türkiye"ye parasını getiren yatırımcıların, bundan sonraki dönemde Maliye tarafından daha sıkı denetlenebileceği kaygısı taşıdıkları düşünülüyor. 2 Mart"ta sona erecek "Varlık Barışı" kapsamında önümüzdeki dönemde yurtdışından para gelme ihtimalinin ise oldukça düşük olduğu görüşü hakim.

Rakamlar teyit ediyor

Merkez Bankası verileri de Varlık Barışı"nın uygulamaya geçtiği 22 Kasım"dan bu yana bankacılık sistemine yeni bir kaynak girişinin olmadığını teyit ediyor. 21 Kasım"da bankalarda tutulan TL cinsi mevduatların toplam tutarı 272 milyar 357 milyon TL seviyesindeyken bu rakam 19 Aralık tarihinde 277 milyar 630 milyon TL"ye çıktı. Ancak son 1 ayda TL cinsi mevduatta yaşanan 5 milyar 273 milyon TL"lik artışın 4 milyar 108 milyon TL"si faiz gelirlerinden oluşuyor. Yani mevduat hacmindeki artış faiz gelirinden arındırıldığı zaman yaşanan yükseliş 1 milyar 165 milyon TL seviyesinde. Bankacılar, 1.1 milyar TL"lik artışın “normal” olduğunu, Döviz Tevdiat Hesapları"nda (DTH) bir miktar çözülme gerçekleştiğini ve dövizden TL"ye geçişlerin yaşandığını belirtiyor.

22 Kasım"dan bu yana DTH"larda yaşanan değişime bakıldığında da hesaplarda ciddi bir artışın olmadığı görülüyor. 21 Kasım tarihinde DTH"larda 91 milyar 423 milyon dolar olan döviz mevduatı tutarı 19 Aralık"ta 101 milyar 122 milyon dolara yükseldi. Yani yüzde 10.6"lık bir artış yaşandı. Ancak 21 Kasım-19 Aralık tarihleri arasında dolar kurunda yaşanan yüzde 9.73"lük düşüş DTH"ların kağıt üzerinde artmasına neden oldu.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*