Bayan öğretmenler mutsuz!

Bayan öğretmenler mutsuz!.9139
  • Giriş : 08.03.2009 / 14:29:00

BES tarafından 8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle 987 bayan öğretmen arasında yaptığı anket, önemli sonuçlar ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankete göre, öğretmenlerin yüzde 72.3'ü mesleğinden mutlu olmazken, yüzde 19.4'ü mutlu. Buna karşın bayan öğretmenlerin yüzde 8.3'ü mesleğinden mutlu olup olmadığı konusunda kararsız. Bayan öğretmenlerin ,yüzde 76.9'u yeniden seçme şansı olsa öğretmenlik mesleğini seçmeyeceğini açıklarken, yüzde 15.2'si ise yeniden öğretmen olacağını kaydetti.

BAYAN ÖĞRETMEN GELECEĞE GÜVENLE BAKAMIYOR

Anket, bayan öğretmenlerin mesleklerini sosyal güvence, emeklilik hakkı ve gelecek garantisi nedeniyle seçtiğini de ortaya koydu. Bayan öğretmenlerin yüzde 8,5'i mesleklerinin sağlık güvencesi sağladığını, yüzde 27.7'si sosyal güvencesinin olduğunu belirtirken, yüzde 38.2'si emeklilik hakkı sağladığını, yüzde 23.8'i ise gelecek garantisinin olduğunu anımsattı. Buna karşın bayan öğretmenlerin sadece yüzde 7.9'u geleceğe güvenle bakabildiğini açıkladı.

 BAYAN ÖĞRETMENLER MESLEĞİNİ "RUTİN" BULUYOR

Anketin bir diğer önemli sonucu da bayan öğretmenlerin mesleklerini nasıl değerlendirdiğini ortaya koyması. Ankete göre, bayan öğretmenlerin yüzde 21.3 gibi büyük bir kısmı mesleğini sıkıcı bulurken, yüzde 55.8'i öğretmenliği "rutin" olarak tanımlıyor. Bayan öğretmenlerin sadece yüzde 7.8'i mesleğini üretici bulurken, yüzde 4.9'u zevkli olarak bulduğunu açıkladı.

Bayan öğretmenlerin yüzde 94'ü gibi büyük bir kısmı maaşının aylık ihtiyaçlarını karşılamadığını, yüzde 85.7'si yatırım yapamadığını söyledi. Aylık harcamalarını yaparken maaş haricinde desteğe ihtiyaç duymayan bayan öğretmenlerin orası ise sadece yüzde 2.4 oldu.

BAYAN ÖĞRETMENLER MAAŞI YETMEDİĞİNDE KREDİ KARTINA SARILIYOR

Bayan öğretmenlerin yüzde 81.7'si kredi kartı kullanırken kredi kartı olan bayan öğretmenlerin yüzde 41.9'unun iki kartı, yüzde 26.3'ünü bir kartı, yüzde 19.8'inin üç kartı, yüzde 12'sinin ise 4 ve daha fazla kartı bulunuyor. Bayan öğretmenler, maaşlarının yetmediği hallerde ise kredi kartı ve banka kredisine yükleniyor. Öğretmenlerin yüzde 20.7'si maaşı yetmediğinde banka kredisi kullanırken, yüzde 67.5'i ise kredi kartına sarılıyor. Bayan öğretmenlerin yüzde 4.9'u ise maaşı yetmediğinde ek iş yaparken, yüzde 0.5'i önceki tasarruflarını kullanıyor, yüzde 6.4'ü ise diğer yollardan ek para buluyor.

Bayan öğretmenler, öğretmenlerin sosyal ve sendikal hakların tümünden yararlanamadığını düşünürken yüzde 62.4'ü sendikalara üye bile olmadığını açıkladı. Ankete göre bayan öğretmenlerin yüzde 67'si gibi büyük bir kısmı emekli maaşlarının yeterli olmadığını düşünürken, Emekli Sandığı dışında emeklilik sigortasının olmadığını açıkladı.

Ankete göre, her gün gazete alabilen bayan öğretmenlerin oranı yüzde 14.7'de kalırken sadece yüzde 14.3'ü sinema, tiyatro gibi etkinlikleri takip edebiliyor. Her yıl düzenli olarak tatil yapabilen bayan öğretmenlerin oranı ise sadece yüzde 10.4'te kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*