'Bayanları camilerle barıştıracağız'

  • Giriş : 16.01.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kadınların da din eğitimi konusunda eğitilmesi için son zamanlarda yaptığı çalışmalar çerçevesinde istihdam ettiği kadın vaizelerden Sacide Özay Fındık, "İlk işimiz kadınlarla camilerimizi barıştırmak olacak." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Diyanet'in 196 bayan din görevlisi olarak hedefimiz toplumun yarısını oluşturan bayanları camilere çekmek. Ben camide bayanlara dini konularda sohbet ederken; bayanlar bana yaşadığı problemleri de anlatıyor. Bu anlamda biz vaizeler, bazen öğretmen, bazen psikolog, bazen de bayanların her türlü derdini kendisine anlatabileceği bir arkadaşı oluyoruz. Bizler halkla cami arasında bir köprü vazifesi görüyoruz. Erkekler gerek sosyal hayatları, gerekse kitle iletişim araçlarını sık kullanmaları nedeni ile bilgiye daha çabuk ulaşabiliyor. Bayanlar ise özellikle ev hanımları böyle bir avantajdan yoksun bulunuyor. Biz de bayanların bu açığını kapatmak için camilerimizi din eğitiminde her zaman kullanabileceklerini onlara gösteriyoruz." dedi.
Toplumun düzelmesinin, çocuğu iyi yetişmesinin ailenin en temel taşı olan annenin eğitilmesi ile mümkün olabileceğini ifade eden Fındık, pazartesi günleri Korkuteli'nin Merkez Külliye Camisi'nde, salıları Kur'an kurslarında, perşembeleri sırası ile ilçenin diğer camilerinde bayanlara din eğitimi konusunda vaazlar veriyor. Fındık, her kesimden kadına ulaşabilmek için cuma günleri de hastanedeki hasta bayanları ziyaret ediyor.
Külliye Camisi'ndeki programlara katılan bayanlardan Kerime Kaşan, "Erkekler gerek vakit namazlarında gerekse cuma namazlarında hocalarla görüşebiliyor. Bizlerin böyle bir şansı yoktu. Vaizemizin gelmesi ile bizlerde artık camilere rahat gidebiliyoruz. Hem de her sıkıntımızı rahatça kendisine sorabiliyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious