Bayanların bayan doktor istemesi ırkçılık mı?

Bayanların bayan doktor istemesi ırkçılık mı?.8647
  • Giriş : 22.04.2008 / 14:45:00

Belçika'daki Flaman Jinekologlar ve Kadın Doğum Uzmanları Birliği, bazı Müslüman kadınların taleplerini göz önünde bulunduran "ilke kararları" alındığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açıklamada, doktor ve uzmanların, bazı Müslüman kadınların "sadece kadın doktorlara muayene olmak" taleplerinin kabul edilemeyeceği, "akıl almaz bir kısım taleplerin" geri çevrileceği duyuruldu.

Alınan ilke kararlarında, özellikle acil servislerde ve nöbetçi hizmetlerinde hastaların doktor seçimi özgürlüğünün kısıtlı olduğu, her talebe olumlu yanıt verilemeyeceği belirtildi. Yetkililer, acil servislerde veya hastanelerde bazı Müslüman ailelerin, kadınları sadece kadın doktorlara emanet etmek istediklerini, aksi halde tedaviyi reddettiklerini belirtiyor.

Alınan kararlara göre, bu durumda, hastaya doktoru reddetme hakkı tanınacak ve "tedaviyi reddettiğine" dair belge imzalatılarak sorumluluk kendisine bırakılacak. Bu hak hastanın eşine veya ailesinin bireylerine değil, kendisine tanınacak.

Müslüman oldukları gerekçesiyle kan nakli, acil müdahale gibi gereklerin yerine getirilmesini engelleyen ve çeşitli özel taleplerde bulunan hastalara olumlu yanıt vermek zorunda bırakılmayacak olan doktor, uzman ve sağlık personeli, bu kişilere "tedaviyi ret" belgesi imzalatarak sorumluluktan kurtulacak.

Birliğin kabul ettiği ilke kararları, Federal Savcılık, Uzman Doktorlar Birliği, Irkçılıkla Mücadele Merkezi ve Kadın Erkek Eşitliği Enstitüsü tarafından onaylandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious