Bayatlı: Para değil hatır şikeleri oluyor

Bayatlı: Para değil hatır şikeleri oluyor.7017
  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı, Türk futbolunun içinde para şikelerinin olmadığını belirterek, hatır şikeleri ve teşfik priminin olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı, CİHAN dergisinin muhabiri Mehmet Kuş'a verdiği röportajda A Milli Takım'ı, 2002 Dünya Kupası'nda üçüncü yapan o dönemin milli takımlar teknik direktörü Şenol Güneş'in Güney Kore takımlarından Seul ile anlaşmasıyla ilgili olarak, Güney Kore'nin futbolda dünya kupalarına katılmış bir takım olduğunu ileri sürerek, "Kore futbolunda, geçen sürede ilerleme söz konusu. Kore futbolunun, futbolcusunun belirgin bir özelliği var. Hiçbir zaman yılmıyorlar. Tekniği olmasa da enerjisiyle oynuyor. Topu ve mücadeleyi bırakmıyor. Japonlar'dan en büyük farkları bu. Müthiş bir mücadele ruhları var. Kore futbolunun kısa sürede düzeleceğine inanıyorum.'' dedi.

Bayatlı, Şenol Güneş'in başarılı olacağını düşündüğünü belirterek, ''Onlara zaten Şenol Güneş gibi bir adam lazım. Hollanda'dan veya Almanya'dan bazen teknik direktör getirtiyor Kore takımları. Bu teknik direktörler Kore futboluna futbolun tekniklerinden başka bir şey kazandırmıyor. Zekâyı mantığı geliştirme açısından ben Şenol Güneş'in daha isabetli olduğunu ve başarılı olacağını düşünüyorum. Hem Şenol Güneş dünya kupasında ve Kore'de kendisini kabul ettirmiş bir hoca. Aynı zamanda Şenol hoca inatçıdır, kararlıdır. Öğretmenlik açısından baktığımızda da, yüksek tahsili olan birisi. Tebrik ediyorum Korelileri Şenol Güneş'i aldıkları için. Doğru karar verdiklerini düşünüyorum." diye konuştu.

- FENERBAHÇE BAŞKANLARI KENDİLERİNİ DEV AYNASINDA GÖRÜYOR -

Fenerbahçe'nin Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile yaşadığı sorunların sebebi yönündeki soruya Togay Bayatlı, "Fenerbahçe'nin yaşadığı sorunların kaynağı, Fenerbahçe Kulübü başkanlarının ilk önce başkan olarak gelmesi, sonra yavaş yavaş yirmi beş milyon taraftarın verdiği güçle kendileri daha büyük yerlerde federasyonun üstünde, devletin üstünde görmesi. Hatta cumhuriyet gibi laflar ediyorlar. Kendilerini dev aynasında gördükleri için bunlar oluyor." şeklinde cevap verdi.

Fenerbahçe başkanlarının 25 milyon taraftarın birazda olsa gaza geldiklerini söleyen Bayatlı şöyle devam etti:

"Şenes Erzik, Ali Şen başkanlığı döneminde bıraktı. Ali Şen rol oynadı Şenes Erzek'in Futbol Federasyonu Başkanlığı görevini bırakmasında. Haluk Ulusoy'un ayrılmasında ise Aziz Yıldırım rol alıyor. Olaya daha sakin bakmak lazım. Fenerbahçe'nin daha eskiden çok iyi başkanları vardı. Faruk Ilgaz vardı mesela. Şu gerçeği söylemek lazım. Dünyanın hiçbir yerinde bir maç 25 dakika uzatılmaz. (Bekletilmez). Fenerbahçe'nin de haklı olduğu noktalar var. Hakemlerin Türkiye'de yönlendirilip yönlendirilmediği konusunda bir fikrim yok. Ama genç hakemlerin sayısının artırılması konusunda büyük gayretlerim oldu. Şimdi genç hakemlerden memnun değilim. Kararlarında isabetli olmuyorlar. Otoriter değiller ve kendilerini yönlendirtiyorlar."

Futbol Federasyonu'nun sadece Fenerbahçe ile değil hükümetle de bir takım sorunlar yaşıdığının hatırlatılması üzerine Bayatlı, Bunun sonunun kongreye olduğunu iddia etti.

Bayatlı, Kulüpler Birliği, Federasyonun olağanüstü kongre çağrısı yapması için tavsiye kararı almasına da değinerek, bunun çok yanlış olduğunu söyledi.

Futbol Federasyonu'nda seçime gidilmesinin ancak kongre üyelerinin iradesiyle olacağını belirten Bayatlı, "Kulüp başkanları federasyon üyelerinin üzerinde etkin ve etkili olma hususunda hareket edemez. Onlar kulüplerinin başkanıdır. Kulüpler Birliği'nin almış olduğu bu karar demokratik değildir. Kulüpler Birliği'nin kuruluş ve görevlerinde federasyonu yönetmek gibi bir maddesi yok. Fenerbahçe Kulüpler Birliği'nden çekilseydi eğer birlik lağvolması gerekirdi. O zaman birlik bozulmuş olacaktı." diye konuştu.

Federasyon Başkanlığı teklifi gelirse kabul etmeyeceğini ifade eden Bayatlı, "Ben gönüllü çalışan birisiyim. Futbol Federasyonu başkanı olacak kişi cumartesi pazar günü kriz masası kurması lazım. Her hafta iki üç maça gitmesi lazım. Maçlara bakacak. Soyunma odasına gidecek hakeme moral verecek. Futbol federasyonu kulüplere değil topluma açılması lazım. Başkan bunları yapması lazım." dedi.

FIFA Asbaşkanı Şenes Erzik'in tekrar Futbol Federasyonu başkanı olması yönündeki düşüncelere de katılmadığının altını çizen Togay Bayatlı, eğer böyle birşey gerçek olursa Şenes Erzik'e yazık olacağını söyledi.

Türkiye'deki genç hakemlerin başarılı olamamalarında medyanın rolü var mı? Şeklindeki soruyu Bayatlı, hakemlerin medyaya inat doğru dürüst maç yönetmeleri gerektiğini kaydederek, "Medyanın eleştirel tutumu onları kamçılaması gerekirken tam tersi oluyor. Tabii medyanın hakemlerin başarısı üzerinde etkisi var. Dünyanın hiçbir yerinde üç saat hakem ve hakem hataları tartışılmaz. 3 saat hakem hatalarını konuşan Türkiye'den başka bir ülke göstersinler ben bu mesleği bırakacağım. Programlara bakıyorsunuz ne diyor? Çevir. Olmadı bir daha çevir. Diğer kameradan bakalım. O da olmadı bir başka kameradan bakalım. Siz kurulmuşsunuz koltuğunuza kaç defa izleme şansınız var görüntüyü. Çoğu zaman karar bile veremiyorlar pozisyona. Ama hakem o anda karar vermesi gerekiyor. Onun düşünmeye bile vakti yok. Gördüğünü, o anda ne görürse ona göre çalar hakem." diye cevapladı.

Togay Bayatlı, Türk futbolundaki şike, teşfik primi tartışmalarına da değinerek, şunları söyledi:

''Türkiye'de para şikeleri olmadı. Hatır şikeleri oldu. Teşvik primi verildi. Teşvik primi bana göre yanlış ve ceza görmesi gereken bir uygulama. İki takım karşılaşıyor. Siz bu takımlardan birini ha iğneyle enjekte etmişsiniz ha parayla enjekte etmişsiniz hiçbir farkı yok. Ben bir antrenörün bir kulüp başkanının futbolcularına gidin şu takıma yenilin dediğine veya diyeceğine inanmıyorum. İtalya'daki şike olaylarına kim karar verdi. İtalyan Olimpiyat Komitesi. Bizim ülkemizde sporu halen devlet yönetiyor. Birçok Futbol takımının başında belediye başkanları var. Belediye başkanları siyasi kimlik taşıyan kişiler. Dolayısıyla devletin bu işin içinde eli olmadığını söylemek saçma olur. Burada bir takım kurallar getirilmesi lazım. Siyasi hüviyeti olan bir kişi hiçbir spor kulübünün başında olmaz gibi. Bağımsızlık buradan başlıyor. Bağımsız çalışan federasyonlar kurmak gerekiyor. Bir başka olay ise biz demokrasiyi bilmiyoruz. Demokrasi diyor ki sana oy hakkı verdim bu hak senin namusundur. Oyunu namusun gibi kullan diyor. Oyunu satmayacaksın. Oyunu bir takım menfaatler uğruna feda etmeyeceksin. Bunu yapan, bunu anlayan kaç kişi var."

Son olarak Türk kulüplerinin yabancı futbolcu konusunda pek isabetli kararlar veremediği yönündeki soruya Bayatlı, kulüplerin iki büyük hataları olduğunu kaydederek, "Birincisi menajerlere kanarak Türkiye standartlarına uyamayacak futbolcu getiriyorlar. Bu futbolcuları transfer ediyorlar ama deneme yapmıyorlar. İlk önce futbolcuyu 4-5 maç hem iç sahada hem de deplasmanda deneyeceksin. Sonra transfer edeceksin. Futbolcu hakkında derin istihbarat çalışması yapman lazım. Eski teknik direktörlerinden bilgi almanız lazım. Bunlar olmayınca bu tablolarla karşılaşmamız çok normal." diye cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious