Baybars Altuntaş'ın başarı öyküsü

Baybars Altuntaş'ın başarı öyküsü.27322
  • Giriş : 03.04.2008 / 10:51:00

Deulcom International Eğitim Kurumlarının genç patronu Baybars Altuntaş, öğrencilik yıllarında 400 dolarla başladığı iş yaşamında, 200 kişiyi istihdam eder konuma gelmenin onurunu yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baybars Altuntaş (38), çalışma hayatına henüz lise ikinci sınıfa giderken atıldığını, kuruluşuna öncülük ettiği Franchasing Derneğinin genel sekreteri olduğunda ve Deulcom International şirketini kurduğundaysa, üniversite ikinci sınıfta olduğunu söyledi.

Subay bir baba ile öğretmen bir annenin çocuğu olduğunu anlatan Altuntaş, “Lise ikinci sınıfta Laleli'de hanutçuluk (müşteri çekme işi) yaparak çalışma hayatına girdim. Daha sonra bu işten sıkılarak, bir ofis işi aramaya başladım. Bir seyahat acentesine ofisboy olarak girdim, bir süre sonra tur operatörlüğü yapmaya başladım. Bu sırada, TYH'nin Türkiye'ye genelinde 20 kişiye verdiği eğitime istediğim halde katılamadım. Bu nedenle sektörde tur operatörü yetiştirilmesi konusundaki açık, aklımın bir köşesinde kaldı” dedi.

Bu arada Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazandığını anlatan Altundiş, şöyle devam etti:
“İngilizce dersleri vererek para kazanıyor ve okuyordum. 1991 yılında ikinci sınıftayken gazete haberlerinden 'franchasing' diye bir kavram duydum. O dönemde yeni açılan Mc Donalds'ların önündeki kuyrukları görünce bu kavrama ilgim arttı. Haberde geçen Alman Franchasing derneğine ulaştım, Türkiye ile ilgilendiklerini söylediler. Benim davetlim olarak Türkiye'ye geldiler, bir basın toplantısı düzenleyip franchasingi tanıttık. Çıkan haberler neticesinde 45 iş adamı beni aradı. Sonuçta Franchasing Derneğini kurduk, genel sekreter oldum.

Dernekte bana bir makam odası verdiler. Dernek binasında boş bölümler vardı. Burada, Türkiye'de önemli bir ihtiyaç olduğunu bildiğim tur operatörlüğü eğitimiyle ilgili bir kurs kurmak istedim. Önce tek sermayem olan 400 dolar ile büyük bir gazeteye ilan verdim. Bu ilan sayesinde kursa büyük talep gerçekleşti ve Deulcom International doğmuş oldu.”
Üniversiteyi bitirdiğinde, Deulcom International'ın 5 şubesini yönettiğini anlatan Altuntaş, “Şu anda 11 şubede 200 çalışanımla, 7 yabancı dil programı, aralarında hosteslik, profesyonel tur operatörlüğü, insan kaynakları uzmanlığı reklam gibi alanlarda 10 adet kariyer ve sertifika programı, bilişim akademisinde 6 adet üst düzey bilgisayar kursu ile TOEFL ve KPSS hazırlık programları veriyoruz” dedi.

Altuntaş, Ulusal Girişimcilik Konseyi başkanlığını yaptığını ve Türkiye'de girişimciliğin gelişimi için çalıştığını, Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneğinin başkanlığını da yaptığını söyledi.

GENÇLERE VE İŞ DÜNYASINA TAVSİYELER

Gençlere, zorluklardan ve çevrelerindeki karamsar fikirlerden yılmamalarını öğütleyen Altuntaş, “Parayla parayı herkes kazanır. Önemli olan bunu bir iş fikriyle başarmak” dedi.

Bir memur ailesinde yetiştiği için, girişimciliğini baltalayan pek çok zorlukla karşılaştığını anlatan Altuntaş, şöyle devam etti:
“Gençlere ailelerinin ilk söyleyeceği, 'önce bir okul kazan ve mezun ol, sonra istediğini yaparsın'. Ama girişimcilik bu şekilde yürümez. Başarılı olmak isteyen gençler, Türkiye'nin bir yarasına derman olacak, yeni bir iş fikriyle yola çıksınlar. Karşılarına pek çok zorluk çıkacak. Yeni bir fikir bulduklarında, 'bu fikri ilk sen mi akıl ettin', 'ilk sen bulduysan bile, genç bir insana bu fikri yar etmezler' yaklaşımı olacak. Bunlara da aldırmadan yollarına devam etsinler.”

Kilis'te pekmezi olanın sineği Bağdat'tan gelir” sözünü benimsediğini vurgulayan Altuntaş, “1991 yılından beri Türkiye'nin yaşadığı pek çok krizi ben de yaşadım. Ama bu zor dönemlerde, ne kadar kendi işine konsantre olup, sürdürmeye çalışılırsa, krizlerden o kadar az etkilenilir” dedi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious