Baydemir, PKK'lılara 'gerilla' dedi

Baydemir, PKK'lılara 'gerilla' dedi.8090
  • Giriş : 31.08.2008 / 21:51:00

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, PKK'lılara 'gerilla' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Barış Meclisi Diyarbakır Girişimi'nin, "Türkiye barış için buluşuyor, Kürt sorununa demokratik çözüm" mitingde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, PKK'lılara 'gerilla' dedi: "Barış ısrarı için el ele veren gerilla ve asker analarının önünde saygı ile eğiliyorum."

Türkiye Barış Meclisi Diyarbakır Girişimi'nin, "Türkiye barış için buluşuyor, Kürt sorununa demokratik çözüm" sloganı ile Diyarbakır'da gerçekleştirdiği miting sırasında küçük bir grup terör örgütü PKK flamaları ile teröristbaşı Abdullah Öcalan fotoğrafları açtı. Çatışmada şehit olan bir asker ile yine çatışmada öldürülen 1 PKK'lının anneleri el ele sahneye çıktığı mitingde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, PKK'lılara 'gerilla' diyerek, "Barış ısrarı için el ele veren gerilla ve asker analarının önünde saygı ile eğiliyorum"dedi.

BELEDİYE EKİPLERİ TAŞLARI TOPLADI

Mitinge DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, DTP Milletvekilleri Aysel Tuğluk, Ayla Akat Ata, Sevahir Bayındır, Gültan Kışanak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP'li belediye başkanları Prof.Dr.Cengiz Güleç'in yanısıra Diyarbakır ve çevre illerden gelen yaklaşık 40 bin kişi katıldı. Miting öncesinde belediye ekipleri orta refüjlerde bulunan taşları ve kaya parçalarını olası bir olayda kullanılmaması için toplaması dikkat çekti.

MİTİNG ALANINA TÜRKÇE-KÜRTÇE AFİŞLER

Miting alanına, üzerinde Türkçe-Kürtçe, "Yaşasın halkların kardeşliği", "Barışa bir şans tanınsın", "Kürt'e barış, Türk'e barıştır" ve "Yargı silah değil, adalet dağıtır" yazılı dövizler asılırken, zaman zaman terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı. Tertip komitesi, mitingde atılan sloganların belirlenidiğini ve bunun dışında slogan atılmaması yönünde uyarılarda bulundu.

Miting sırasında sayıları yaklaşık 10 kişi olan küçük bir grup terör örgütü PKK'nın flamaları ile teröristbaşı Öcalan'ın fotoğraflarını açarak alanda gezdirdi. Mitinge oğlu bir çatışmada şehit olan Emine Yavuz ve yine PKK'lı oğlu çatışmada öldürülen Habibe Altan el ele sahneye çıkarak, katılanları selamladılar. PKK'lının annesi Habibe Altan, kanlarının son damlasına kadar barış diyeceklerini ifade ederek, "Kimse evladını ölüme gönderemez. Artık çare bulunsun ve akan kan durdurulsun"dedi. Asker annesi olan ve duygulandığı gözlenen Emine Yavuz, ne askerlerin ne de PKK'lıların annelerinin ağlamasını istemediğini belirterek, "Allah için artık barış sağlansın diyorum" dedi. DTP lideri Ahmet Türk ve diğer katılımcılar bu arada barış güvercinlerini uçurdular.

BAYDEMİR, TERÖRİSTLERE "GERİLLA" DEDİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürtçe yaptığı konuşmada, PKK'lılara 'gerilla' dedi. Baydemir, "Gerilla ve asker annesi el ele verdi. Yürüklerimiz yandı, başka yürekler yanmasın diyorlar. Ben onların önünde saygı ile eğiliyorum"dedi. Ankara, Washington ve Bürüksel'in bu halkın sesini duyması gerektiğini söyleyen Baydemir, "Biz savaş istemiyoruz. Kürt halkı bin yıldır kimsenin dilini yasaklamadı, kimsenin köyünü yakmadı. Biz dilimizi, kimliğimizi ve çocuklarımızın geleceğini istiyoruz. Yolunuz barış ve kardeşlik yolu olsun"dedi.

"KÜRTLER, 4 ÜLKEYE HAPSEDİLDİ"

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, barışı bildiklerini ve seslerinin bütün dünya tarafından duyulmasını istediklerini söyledi. Türk, "Siz barış ve özgürlük istiyorsunuz, kimse önünüzde duramaz. Osmanlı İmparatorluğu'nda bin yıl Kürtler bütün halklarla barış içinde birlikte yaşadı. Ama Kürtler 4 ayrı ülkede hapsedildi. Bu ülkelerde potansiyel suçlu olarak görülüyor. Osya Kürtler onurlu bir yaşam ve barış istiyor."dedi.

"SİYASİLER, 30 AĞUSTOS'LARDA PAPATYA FALI AÇIYOR"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ermenistan konusunda olayın tarihçiler tarafından araştırılmasını istediğini hatırlatan DTP lideri Türk, şunları söyledi:

"Biz de diyoruz ki, bir hakikatleri araştırma komisyonu kurulsun. Türk halkı Ergenekon ve çetelerin Kürtlere yaptığını bilse Kürtlere farklı bakar. Çatışmalar ne kadar büyürse büyüsün, şartlar ne olursa olsun barış mücadelesini sürdüreceğiz. Ama dili ve kültürü olmayan bir halk nasıl barış isteyebilir? Onun için diyoruzki, gelin bir kurucu meclis kuralım. Önce Kürt sorununu tartışıp çözüm yollarını arayalım. Barış isteyen kim? Savaş isteyen kim? Ortaya çıksın. 30 Ağustos'ta yapılan şatafatlı devir teslim törenleri, Cumhurbaşkanı ve başbakanların devir teslim törenlerini gölgede bırakıyor. Siyasiler her 30 Ağustos'ta papatya falı açıyor. Bunlar şahin mi olacak, güvercin mi diye. Yol haritasını çizmesi gereken siyasetçiler maalesef kendilerine dayatılan siyaset karşısında sessizce kalıyorlar. Genelkurmay Başkanı Başbuğ, AB hukukunun terörle mücadeleyi engellediğini söylüyor. Ergenekon'un da AB hukuku mu ortaya çıkardı? Faili meçhul cinayetler, köy yakmaları da AB hukuku mu ortaya çıkardı. Hukukun olmadığı yerde çatışma geliyor. Bu yaklaşım tehlikeli bir yaklaşımdır. Halkların kardeşliği ve özgürlüğü ile ilgili olan çok güzel rüyalarımızı gelin karartmayın diyoruz. Ergenekon, Kürt coğrafyasında doğup büyüdü. Türkiye'nin başına bela olunca ortaya çıkarıldı. DTP olarak bu işin müdahaliyiz."

Barış mitingindeki son konuşmayı Prof.Dr. Cengiz Güleç yaptı. Güleç, Türkiye'de yıllardır devam eden ve çözülemeyen bir iç savaşın yaşandığı bir ülke olduğunu söyleyerek, "Savaşın olduğu yerde barış çiçeği açamaz. Barışı savunanlar bir halkın özgür iradesini ve dilini de savunmalıdır. Kürt halkının barış sevdasını destekleyen bir Türk olarak sizleri destekliyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*