Baydemir: 'Bir bomba bir yıl kaybettiriyor'

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, ekonomik kalkınmanın bölgedeki barış sürecine çok ciddi bir katkı sunacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında Diyarbakır'daki yatırım fırsatları ve belediyenin faaliyetlerine ilişkin bilgi veren Baydemir, Diyarbakır'ın ekonomik ve sosyal çehresini geliştirmek için yoğun çaba sarfettiklerini ancak bölgedeki istikrarsızlığın ve çatışma ortamının bu çabaları baltaladığını söyledi.

"İnsanları yatırım için ikna ediyoruz, sonra bir bomba patlıyor ve 1 yıl kaybediyoruz" diyen Baydemir, ekonomik ve sosyal kalkınmanın bölgedeki barış sürecine çok ciddi katkı sunacağını kaydetti.

Ekonomik ve sosyal kalkınma olmadan, demokrasinin de tesis edilemeyeceğini ifade eden Baydemir, "Yatırım yapmak, yatırımları teşvik etmek veya işadamları ile konuşmak belediyelerin görevi değil. Ama Diyarbakır'da yaşanan işsizliğin ve yoksulluğun karşısında bize düşen sorumluluğu üstümüze alıyoruz." dedi.

Baydemir, Diyarbakır'da üretilecek herhangi bir ürünün yerel tüketimden çok Ortadoğu ve Avrupa'ya ihraç etmeyi hedeflediklerini belirtti.

Diyarbakır'ın özellikle İran, Irak ve Suriye gibi komşu ülkelere ihracat yapmak konusunda önemli avantajlara sahip olduğunu dile getiren Baydemir, belediye bütçesinin beşte biri ile kurulan canlı hayvan borsasının komşu ülkelere AB standartlarında et ihraç etme konusunda önemli bir işleve sahip olduğunun altını çizdi.

Diyarbakır'ın fuar turizmi alanında da atılım yaptığını ifade eden Baydemir, "2.5 yıl içinde uluslararası 3 fuara ev sahipliği yaptık. Diyarbakır'ın kültürel ve tarihi bize bu konuda önemli avantajlar sunuyor" dedi.

Baydemir, kente yeni özel hastaneler kurulmasını da desteklediğini vurgulayarak, "Diyarbakır'daki Veni Vidi Hastanesi, kalp cerrahisi alanında rüştünü ispat etmiş durumda. Bunun yanında, binası bitirilen bir hastanenin işletilmesi için Acıbadem ve Alman Hastanesi ile görüşmeler sürüyor" diye konuştu.

Baydemir, Diyarbakır'ın kültürel ve tarihi mirasının kentin bir sanat başkenti olması için de büyük fırsatlar sunduğunu kaydetti.

Son yıllarda düzenlenen edebiyat festivallerinin, konserlerin ve atölye çalışmalarının halk tarafından da ilgiyle karşılandığının altını çizen Baydemir, "Önümüzdeki yıl ilk adımını atacağımız Altın Burç Ortadoğu Film Festivali' ile dünya çapında yükselen Ortadoğu sinemasının merkezi olmayı hedefliyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious